VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Indonéská velvyslankyně podpořila partnerství své země s Frenštátem

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Patrně nejmenším partnerem republiky Indonésie je v České republice Frenštát pod Radhoštěm. V pátek to svou návštěvou stvrdila indonéská velvyslankyně Emeria Siregar.

30.4.2011
SDÍLEJ:

Patrně nejmenším partnerem republiky Indonésie je v České republice Frenštát pod Radhoštěm. V pátek to svou návštěvou stvrdila indonéská velvyslankyně Emeria Siregar.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Že by partnerství se zahraničními zeměmi mělo být jen módním hitem posledních let, o tom by se dalo s úspěchem pochybovat ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dá se říci, že spolupráci se zástupci Indonéské republiky tam navázali náhodou, ale nyní se přetváří ve skutečné partnerství.
Dokladem toho může být i oficiální návštěva Emerii Siregar, indonéské velvyslankyně v České republice, která do Frenštátu pod Radhoštěm zavítala v pátek 29. dubna. Při přivítání na radnici velvyslankyně litovala, že z organizačních důvodů nebude mít možnost zúčastnit se plánovaného setkání s podnikateli. „Budu ráda, když se podaří uspořádat setkání, kde bychom se setkali. Přijela bych se svými ekonomickými poradci, abychom se podívali, jaké by tady byly možnosti spolupráce,“ uvedla Emeria Siregar.

Podle ní je dnes Indonésie zcela jinou zemí než před několika lety. Je tam politická stabilita, s níž jde ruku v ruce hospodářská stabilita. Za loňský růst zvýšila Indonésie hospodářský růst o 6,1 procenta a je mezi sedmi výrazně se rozvíjejícími zeměmi. „Je tam hodně příležitostí pro podnikání, momentálně se ale asi nejvíce věnují budování infrastruktury. Zejména v nejvýchodnější části země. Takže lákáme české investory, aby vstoupili do tohoto procesu budování. Potřebujeme nutně budovat silnice, přístavy a letiště,“ naznačila indonéská velvyslankyně.
Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová ocenila chuť zástupkyně ostrovní země pokračovat ve spolupráci. „Budeme rádi, když se spolupráce, která zatím byla na poli kulturním, rozšíří do i do jiných oblastí, konkrétně do oblasti podnikatelské,“ řekla Leščišinová s tím, že si uvědomuje, že příprava setkání spojeného s návštěvou konkrétních podniků si vyžádá více času.

Indonéská velvyslankyně ochotně odpovídala na dotazy přítomných a občas se zachovala jako skutečná diplomatka. Například, když měla prozradit, které místo z těch, jež v České republice za šest měsíců svého působení navštívila, ji asi nejvíce oslovilo. Konkrétně nic neuvedla, ale přesto vyslovila poklonu okolí Frenštátu pod Radhoštěm. „Spali jsme na hotelu Troyer a musím říci, že se nám moc líbí zdejší krajina. Mám v plánu přivézt na Troyer celé velvyslanectví na výjezdní zasedání,“ poznamenala s úsměvem Emeria Siregar.

V doprovodu starostky Frenštátu pod Radhoštěm, tajemníka Petra Kubenky, vedoucího městského kulturního střediska Mariána Žárského a tlumočnice se po oficiálním přivítání vydala pěšky z náměstí k Muzeu Frenštát, kde zhlédla některé expozice. Poté strávila ve městě ještě asi hodinku se zástupci samosprávy, načež se rozloučila. Na památku si odvezla tradiční zvoneček, pamětní medaili města, publikaci a DVD o Frenštátu a tradiční valašský koláč - lopaťák. Ve Frenštátě nechala na památku znak Indonésie, batikovaný kobereček, knihu a slovník.

Frenštátská starostka Leščišinová neskrývala uspokojení z příjemného setkání. „Byla to malá událost, která je svým rozsahem významná. Potvrzuje tu spolupráci, kterou jsme kdysi začali, která pokračuje a kterou bychom chtěli rozšířit i do oblasti obchodní a vzájemné výměny studentů. Oni byli nadšeni naší krajinou, k nám přinesli jisté exotické prvky. Měli jsme obavy, že ta odezva od občanů nebude, ale naštěstí tomu tak není,“ řekla pro Novojičínský deník Leščišinová.

A jak vlastně spolupráce Frenštátu a Indonésie vznikla? Může za to zmíněný Marián Žárský. „Můj známý z Prahy, František Zeman, byl správcem sítě na indonéské ambasádě. A ten mi řekl, že shánějí nějaké kulturně silné partnerské město. Zavolal jsem jim a oni projevili zájem. Nejprve přijeli dva tanečníci na frenštátské slavnosti, později kulturní atašé a dnes velvyslankyně, čímž to dostalo punc oficiality,“ sdělil Žárský.

Autor: Ivan Pavelek

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení