„Všichni nemocní patří do věkové skupiny patnácti let a více. Tři lidé nakažení žloutenkou typu A jsou z okresu Frýdek-Místek a jeden z Bruntálska,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková.

Jak se chránit před touto nemocí „špinavých rukou“? „Protože k přenosu nákazy dochází fekálně-orální cestou, tedy hlavně nedodržováním zásad osobní hygieny, je nutné mýt si pořádně ruce zejména před jídlem či kouřením,“ doporučila Šebáková. Nejúčinnější prevencí proti této nákaze je však očkování. „Očkování je vhodné nejen pro děti, ale také pro dospělé, vzhledem k tomu, že poslední větší epidemický výskyt žloutenek byl na území Česka zaznamenán v 70. letech minulého století, čímž dorostla populace vnímavá k této nákaze,“ upřesnila Šebáková.

Infekční oddělení nemocnic Moravskoslezského kraje hlásí také třikrát větší výskyt klíšťové encefalitidy než loni. Touto nebezpečnou nemocí v kraji onemocnělo už šestnáct lidí. Všichni mají více než patnáct let. „Tradičně nejvíce případů máme hlášeno z Opavska a Bruntálska. Přestože proti této nákaze se lze účinně bránit a předejit tak neurologickým komplikacím, žádný z nemocných nebyl očkován,“ konstatovala Šebáková. Upozornila, že proti klíšťové encefalitidě by se měly očkovat nejen děti, ale také starší lidé, u kterých tato nemoc mnohem častěji probíhá s komplikacemi.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpl potvrdil, že letos mělo u některých pacientů s klíšťovou encefalitidou onemocnění závažný průběh, provázený dezorientací, poruchou vědomí i částečným ochrnutím těla. Hygienici upozorňují také na výskyt dávivého kašle. „Pokud jde o epidemiologickou situaci ve výskytu dávivého kašle, hodnotíme ji v současnosti jako příznivou. V letošním roce jsme dosud zaznamenali sedm případů. Tato nemoc postihuje nejčastěji děti od pěti do čtrnácti let,“ uvedla Šebáková. Dodala, že i proti tomuto onemocnění existuje očkování.

„Vzhledem k tomu, že onemocnění může velmi komplikovaně probíhat u kojenců, kteří ještě nebyli očkováni, je velmi důležité, pokud to jejich zdravotní stav dovoluje, očkovat kojence od započatého třináctého týdne po narození. V případě dlouhodobého suchého záchvatovitého kašle s vykašláváním hlenu či zvracením, který může trvat i dva měsíce, je třeba myslet i na případné onemocnění dávivým kašlem a neprodleně vyhledat ošetřujícího lékaře,“ upozornila Šebáková.