VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Interní auditor pochybuje o úspěchu reorganizace úřadu

Nový Jičín - Na konci dubna budou novojičínští zastupitelé rozhodovat, zda zruší bytový podnik města a jeho práci převezme jeden z odborů. Proti tomu se staví opozice.

17.4.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Marek Cholewa

Další osud bytového podniku, příspěvkové organizace, která spravuje více jak jedenáct set městských bytů, měl být znám již před čtrnácti dny, kdy se konalo poslední zasedání. Ovšem bod byl nakonec z programu, na apel zastupitelů ODS, stažen. Trnem v oku je jim, slovy opozice, „pseudoaudit“, který si nechalo vypracovat vedení města. To se nyní na doporučení společnosti Česká znalecká, dodavatele dokumentu, pouští do restrukturalizace městského úřadu a rušení bytového podniku města (BPM). „Je to závažný krok, který zasáhne poměrně zásadním způsobem do života občanů města,“ upozornil před zastupiteli Ivan Týle (ODS). Zajímalo ho, jakým způsobem radnice došla k tomu, že je BPM neefektivní, a zároveň připomněl, že všechny páky v řízení organizace drží orgány města. Měl na mysli například výše příspěvků na jeho fungování nebo limit mzdových prostředků na zaměstnance. „Je to organizace, která je v podmínkách města poměrně dobře zaběhnutá,“ poznamenal zastupitel.

Podle místostarostky Blanky Faluši (ČSSD) panuje na bytovém podniku přezaměstnanost a jeho zrušením a přijetím bytové agendy pod městský odbor se ušetří nemalé peníze. „Jsou tam místa, která jsou naprosto nenutná, a je možné je dělat v rámci města,“ upozornila místostarostka. Měla na mysli, mimo jiné, pozice účetní a personální.

Respektuje audit někdo?

Opozice si však stojí za svým. Město má možnosti, jak reorganizovat BPM, aniž by došlo k jeho rušení. Pokud navíc přihlíží k tomu, jak se radní řídí dokumentem s oficiálním názvem Odborné vyjádření: Technicko – ekonomický a právní audit s návrhem konsolidace procesu řízení, má oči v sloup. A že z něho vedení radnice vychází, potvrdila zastupitelům i Blanka Faluši. Nicméně také přiznala, že si vypracovala i vlastní zprávu, čímž podle Ivana Týle vlastně nerespektovala vypracovaný audit, za kterým si vedení Nového Jičína tak stojí.

Aby toho nebylo málo, velice skepticky se k reorganizaci novojičínského městského úřadu i rušení BPM vyjádřil dnes již bývalý interní auditor města, František Kačenka, jenž před pár týdny odešel do důchodu.

Starosta: změny přinesou úspory

S tím tvrdě nesouhlasí starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD) a pro Deník uvedl: „Toto vyjádření považuji za soukromý názor bývalého interního auditora. Jinak to ani nelze brát, neboť v té době tuto funkci už vykonávala nová interní auditorka. Bývalý interní auditor svůj výstup rozeslal po úřadě, aniž by komunikoval s paní tajemnicí, která má na starosti přípravu reorganizace městského úřadu, s paní místostarostkou, pod niž spadá bytový podnik, nebo se mnou. Já s obsahem jeho tvrzení nesouhlasím, neboť organizační změny přinesou nemalé úspory, a ty město nutně potřebuje.“

Oslovený František Kačenka však starostova slova o nekomunikaci s ním, s tajemnicí či místostarostkou nazval lží a už vůbec nesouhlasí s tím, že se mělo jednat o jeho soukromou aktivitu. „Ze zákona o interním auditu vyplývá povinnost interního auditora vyjadřovat se k takovým problémům, které nejsou jasné a srozumitelné a které zakládají riziko. A tohle zakládá riziko možné destabilizace úřadu, popřípadě komplikace při plnění úkolů města, které pro město vyplývají se zákona. Takže to není žádná soukromá iniciativa, to je plnění povinností,“ zdůraznil František Kačenka.

O budoucnosti bytového družstva se má rozhodnout v pondělí 30. dubna na mimořádně svolaném zastupitelstvu. Ještě v pátek před tím proběhne pro zastupitele seminář k auditu. „Tam bude u kulatého stolu dostatečný prostor pro diskuzi,“ dodal starosta.

Autor: Adam Knesl

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení