VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak podat přiznání k dani přes internet?

Moravskoslezský kraj - Nechce se vám s daňovým přiznáním na berňák? Nemusíte, můžete je vyplnit a pak i poslat přes internet.

18.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Daňové přiznání fyzické osoby, která nemá zřízenou datovou schránku, je nutno sestavit a odeslat kterémukoliv finančnímu úřadu z internetových stránek české daňové správy http://cds.mfcr.cz, a to prostřednictvím takzvaného Daňového portálu, který najdeme na http://cds.mfcr.cz v záložce Rychlá navigace pod volbou Elektronická podání pro daňovou správu. Vyplnění ani odeslání už nevyžaduje žádné zvláštní nastavení počítače. Stačí běžný Internet Explorer verze 6 a vyšší, Firefox, Chrome nebo Safari, Java a mít zapnutá takzvaná vyskakovací okna,“ vysvětluje postup mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě Petra Homolová.

Kontrola správného nastavení počítače i návod, jak postupovat, když nastavení počítače není ideální, je podle ní součástí této elektronické aplikace. Při samotném vyplňování daňového přiznání nejprve uživatel zvolí druh služby Elektronické daňové formuláře, poté si vyberete potřebný formulář.

Nápověda se zobrazuje průběžně

„Při vyplňování je možné postupovat dvojím způsobem. Nejpoužívanější variantou je postupné vyplňování jednotlivých řádků formuláře pomocí automatických nápověd a logických návazností – součtových řádků. Kontroly lze spustit buď jen pro vyplňovanou stránku, nebo pro celý formulář (takzvaný Protokol chyb). Po opravě údaje v červeně označeném chybném řádku je třeba použít volbu Přepočet. Tímto krokem se automaticky opraví údaje ve všech navazujících řádcích,“ popisuje správný postup dále Homolová. Velké zjednodušení podle ní přináší volba Průvodce. Ta umožňuje ve formuláři přiznání označit konkrétní druhy příjmů, které budou zdaňovány, a také konkrétní uplatňované daňové instrumenty (nezdanitelné části daně, odečitatelné částky, slevy a další).

Tím se výrazně krátí čas nutný k vyplnění formuláře. Formulář pak nabídne k vyplnění pouze ty řádky, pro které má poplatník náplň. Při vyplňování jednotlivých řádků se objevuje „bublinková“ nápověda. V případě druhé varianty vyplnění přenáší poplatník údaje do jednotlivých řádků formuláře daňového přiznání přímo z účetního softwaru nebo ze souboru. „V takovém případě je třeba použít volbu Načtení ze souboru. Po načtení dat ze souboru do jednotlivých řádků formuláře se už postupuje stejně jako u první varianty. V průběhu vyplňování je potřeba pracovní soubor ukládat. Vyplněné a zkontrolované daňové přiznání včetně všech příloh pak poplatník elektronicky odešle na finanční úřad pomocí volby Odeslání,“ dodala Homolová.

Potvrzení o přijetí daňového přiznání proběhne do několika minut

Místo poštovní doručenky obdrží odesílatel do několika minut datovou zprávu s časovým razítkem. Formulář daňového přiznání včetně příloh lze odeslat se zaručeným elektronickým podpisem nebo bez použití zaručeného elektronického podpisu. V případě, že bylo podání odesláno bez zaručeného elektronického podpisu, je zapotřebí ze systému vytisknout takzvaný e-tiskopis, podepsat jej rukou a do pěti dnů doručit na finanční úřad. „E-tiskopis není klasickým formulářem daňového přiznání, jde o zhuštěný souhrn informací z podaného daňového přiznání a jeho příloh. Ze systému však lze pro vlastní potřebu pořídit také úplný opis daňového přiznání. Elektronicky podané přílohy se už na finanční úřad znovu nedoručují,“ doplnila mluvčí ostravského finančního ředitelství.

Autor: Břetislav Lapisz

18.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení