„Na hřebenu prakticky stopa neexistuje. Místy jsou naváté až dva a půl metrů vysoké závěje,“ informoval telefonicky přímo z terénu horský záchranář Karel Palička. „K tomu se navíc přidávají husté vánice. Přicházejí naprosto nečekaně a viditelnost se pak během několika minut rapidně zhorší,“ popsal Palička.

Zdůraznil, že jednotlivci nebo méně zkušení běžkaři by se nyní na hřeben v žádném případě vydávat neměli. „Velká skupina je schopna si cestu prošlápnout, ale pro osamoceného běžkaře by takový výlet za současných podmínek představoval velké riziko,“ upozornil zkušený záchranář. K neutěšené situaci v Javorníkách přispívá i fakt, že trasu, na rozdíl od jiných, běžkaři oblíbených lokalit, po celou zimu nikdo neupravuje.
„Je to určitě velká škoda, protože javornická stezka patří k nejkrásnějším v celé republice. Navíc se na hřebenu dlouho drží sníh,“ komentoval Vlastislav Trličík z Klubu českých turistů Halenkov. Podstatně přátelštější tvář běžkařům nyní nastavují Vsetínské vrchy. Tamní běžeckou magistrálu každý týden upravují dvě speciální rolby.

„Na hřebenu leží osmdesát centimetrů sněhu. Kvalitní stopa vede až na Bumbálku,“ informoval Marek Cimala ze Soláně, který má na starosti úsek ke slovenským hranicím.

„Poté, kdy se ochladilo, teplota ani přes den neklesá pod bod mrazu. Podmínky pro běžecký sport jsou teď naprosto ideální, běžkařů ale paradoxně chodí málo,“ podivil se Igor Levč, jenž udržuje úsek mezi Soláněm a Cábem. „Dojet na běžkách se teď dá až na Dušnou. Vsetínské vrchy jsou bez problémů sjízdné po celé délce,“ upřesnil Levč.

Upravené běžecké stopy před víkendem čekají i na návštěvníky Pusteven.