VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřiška Stuhlová: V Charitě není žádný den stejný

Odry - Práce charitního personálu je stále podceňována. O tom, co musejí například pečovatelky zvládnout a s čím se musejí vyrovnat, vypráví vedoucí sociálního úseku Charity Odry Jindřiška Stuhlová.

25.3.2011
SDÍLEJ:

Pracovní den začíná Jindřišce Stuhlové z oderské Charity od brzkého rána.Foto: Deník/Věra Růčková

DEN S…

Přes dvanáct let pracuje Jindřiška Stuhlová v Charitě Odry. Nejdříve v charitě působila jako vrchní sestra a zajišťovala provozní a organizační chod pečovatelské a ošetřovatelské služby. V současnosti zastává post vedoucí sociálního úseku a zástupce ředitele.

Její den není nikdy stejný. Kromě běžné administrativy vyřizuje telefonní hovory, provozní činnosti pečovatelek, vytváří dokumentaci k pečovatelské službě, provádí sociální šetření a zavádí péči u nových uživatelů služby a pokud je třeba, vyjíždí do terénu za klienty. „Může se stát, že zavolá pečovatelka s tím, že má někdo náhlé zdravotní potíže, nebo řeší nějakou nenadálou situaci u uživatele nebo v terénu. Máme to zařízeno tak, že děvčata zavolají mně a já, pokud je to možné a situace si to vyžaduje, přijíždím za ní, nebo jestliže je to akutní, dám jí instrukce, jak má uživatele zabezpečit a že je nutné volat záchrannou službu. Musím pak zajistit terén dál, aby další uživatelé, které má na starosti, nezůstali bez pomoci. Dle provozních možností ji nahradí jiná pečovatelka nebo tam jdu sama,“ popsala registrovaná zdravotní sestra Jindřiška Stuhlová a vzápětí dodala: „Žádný den prostě není stejný.“

Když přijíždí do práce, bývají už všechny pečovatelky v terénu. Po vyřízení agendy a případných přání uživatelů se kolem desáté hodiny schází s pečovatelkami ke krátké pracovní schůzce. „Na Odersku pracuje pět pečovatelek, čtyři jsou na ranní službě, od šesti do půl třetí, a jedna je na odpolední službě,“ vysvětlila Stuhlová.

Práce pečovatelek je skutečně rozmanitá. Starají se nejen o staré lidi, ale také o lidi se zdravotním postižením či chronickým onemocněním. „Největší škálu uživatelů tvoří senioři. V naší péči jsou ale i dvě děti na střední církevní škole, které potřebují dopomoc například s hygienou, donáškou večeří a tak dále. Za některými uživateli docházíme třikrát denně,“ zmínila zástupkyně ředitele. Do náplně pečovatelských služeb oderských pečovatelek patří také pomoc s hygienou, s přípravou a podáním jídla a úklidem v domácnosti, nákupy, sociální pochůzky, doprovod k lékaři, dovoz obědů a celodenní péče – to znamená návštěva u uživatele služby několikrát denně. „S uživateli pečovatelské služby individuálně plánujeme služby tak, aby byly zajištěny jejich potřeby a přání, aby s pomocí pečovatelské služby docházelo k jejich podpoře a aktivaci.“

I když je charita vnímána širokou veřejností stále jako poskytovatel bezplatných služeb, není tomu tak. Uživatelé pečovatelské služby si pečovatelské úkony hradí dle ceníku pečovatelských úkonů Charity Odry , který je v souladu s vyhláškou.

Na to povětšinou využívají takzvaného příspěvku na péči, který je sociální dávkou, jež je rozlišena čtyřmi stupni. Zažádat o služby Charity však může prakticky každý, kdo potřebuje pomoc.

Jako každá práce s lidmi je i tato psychicky náročná a ne každý člověk takový zápřah zvládne. Podle Jindřišky Stuhlové je práce v terénu tou náročnější částí. Pečovatelky přejíždějí z místa na místo, pečovatelské výkony se provádějí ve vlastním sociálním prostředí uživatelů, v jejich domácnostech, v dešti, sněhu, zimě, horku, komunikují s klientem, myslí na jeho potřeby a plně se mu věnují. „O to je to náročnější, člověk je sám. Naproti tomu mi děvčata mohou kdykoli zavolat a já jsem jim ku pomoci. Jsem tu od toho, abych jim vytvářela dobré podmínky k práci,“ uvedla sympatická vedoucí. „Nejcennější, co člověk má při práci s lidmi, je pracovní tým. Když je sehraný a můžeme se na sebe spolehnout, dá se zvládnout všechno. Každý máme nějaký práh zátěže, kterou uneseme, a myslím si, že práh zátěže terénní práce je vysoký. Člověk, který tento práh neunese, tady nemůže pracovat,“ uzavřela s jemným úsměvem.

Autor: Věra Růčková

25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

NOVOJIČÍNSKÝ gólostroj Radovan Lokša se na jaře trefil již jedenáctkrát.

Kanonýr Lokša: Počet gólů? Prostě jich chci dávat co nejvíce

Sváteční odpoledne zpříjemní Prvomájové Balábilé

Zábavné sváteční odpoledne pro celou rodinu slibuje na státní svátek 1. května v Kopřivnici akce nazvaná Prvomájové Balábilé.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies