VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K potemnělým metropolím se připojí i novojičínská města

Novojičínsko - Dominanty tří novojičínských měst se v sobotu 26. března na hodinu ponoří do tmy. Nový Jičín, Štramberk a Příbor se tak připojí k pátému ročníku celosvětové akce na podporu ochrany klimatu Hodina Země.

24.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Karolína Dopitová

Do tmy zahalená štramberská Trúba, farní kostel Narození Panny Marie v Příboře nebo novojičínské Masarykovo náměstí. Tento nezvyklý obrázek se obyvatelům a návštěvníkům tří novojičínských měst naskytne již v sobotu. Důvodem zhasnutí osvětlení nebudou, jak by se na první pohled mohlo zdát, technické poruchy či úsporná opatření, ale připojení se k celosvětové kampani nazvané Hodina Země 2011. Ta se uskuteční v sobotu 26. března od 20:30 do 21:30 hodin.

Během akce, kterou již po páté pořádá největší světová ochranářská organizace WWF, dojde symbolicky, přesně na hodinu, k vypnutí osvětlení. Zhasnutí, kterého se účastní mnoho světových metropolí, se nebude týkat jen veřejného osvětlení, ale také dominant, budov měst či firem a v neposlední řadě také domácností. Jak uvádějí oficiální stránky ekologického institutu Veronica, který je v České republice hlavním koordinátorem kampaně: „Kromě toho, že se zhasnutím připojíte ke zhruba šesti tisícům měst po celém světě a mnoha milionům lidí, dáte také najevo to, že si uvědomujete svoji odpovědnost za budoucnost naší planety.“

Kampaň podpoří tři novojičínská města

Právě upozornění na převzetí zodpovědnosti za zajištění trvale udržitelné budoucnosti Modré planety je hlavní myšlenkou Hodiny Země. K její podpoře se na Novojičínsku v letošním roce rozhodla tři města, kromě Nového Jičína také Štramberk a Příbor. „Město Nový Jičín se ke kampani, stejně jako v loňském roce, připojí,“ potvrdila tisková mluvčí novojičínské radnice Marie Machková a pokračovala: „V sobotu 26. března od půl deváté večer vypneme světla na náměstí.“ Čtvercová dominanta města se však do tmy neponoří úplně celá. „Na hodinu bude zhasnuto osvětlení kostela, radnice nebo prostřední prostor náměstí. Kromě toho ještě nebude nasvětlená kašna. V podloubí však světla plánujeme nechat svítit normálně, abychom tak předešli možným úrazům,“ přiblížila průběh akce v Novém Jičíně Machková.

Ve tmě na hodinu zmizí také další kostel, tentokrát v Příboře. „K šestnáctému březnu letošního roku bylo v České republice k Hodině Země přihlášeno celkem šedesát dva měst. Město Příbor je jedním z nich,“ potvrdila Irena Nedomová z místní kabelové televize. Svou podporu akci se příborští radní rozhodli vyjádřit vypnutím osvětlení nejvyšší kulturní památky ve městě, tedy kostela Narození Panny Marie. Tím však iniciativa v Příboře neskončila. Stejně jako v ostatních městech, i zde žádají pracovnice životního prostředí městského úřadu občany, aby v případě souhlasu s kampaní zaměřenou na ochranu klimatu zhasli v uvedenou hodinu světla ve svých domácnostech.

Posledním městem, které se rozhodlo připojit k pohaslým metropolím, je Štramberk. Podobně jako v Příboře, i zde se vypnutí osvětlení bude týkat nejvyšší městské stavby, tedy štramberské Trúby. „Akce se nebudeme účastnit jako celé město, tedy že bychom se chystali vypnout veškeré osvětlení, protože jsme se na radě shodli na tom, že by to mohlo v našich úzkých uličkách způsobit chaos. Pro občany jsme ale na našich městských stránkách zveřejnili výzvu a sami symbolicky vypneme osvětlení hradu,“ informoval Jan Socha, starosta města Štramberk.

Autor: Jana Hromočuková

24.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení