K prvním volbám do senátu šli voliči před dvaceti roky

Novojičínsko - Už jen hodiny zbývají do zahájení voleb do Senátu Parlamentu České republiky. Voliči mají na výběr ze šesti kandidátů, jako tomu bylo při prvních senátních volbách před dvaceti roky.

7.10.2016

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Osmapadesátiletý IT manažer Jiří Demel z Příbora (Piráti), čtyřicetiletý starosta Jaroslav Dvořák z Nového Jičína (ČSSD), padesátiletý podnikatel Pavel Jurečka z Ostravy (Úsvit), sedmapadesátiletý vedoucí záchranné stanice Petr Orel z Nového Jičína (KDUČSLSZ), dvaapadesátiletý místostarosta Pavel Pisch z Pustějova (KSČM) a sedmapadesátiletý obchodní manažer Jiří Strýček z Nového Jičína, to jsou jména, z nichž voliči z obvodu číslo 67, které má část okresu Nový Jičín, vyberou na příštích šest let nového senátora.

Vůbec první senátní volby u nás se uskutečnily v listopadu 1996 a lidé mohli vybírat také ze šesti kandidátů. První kolo vyhrál poměrně s přehledem tehdejší místostarosta Oder František Konečný (ODS), který získal 34,12 procenta hlasů. Do II. kola postoupila rovněž advokátka Astrid Poučová s 24,48 procenta hlasů a druhé kolo vyhrál František Konečný jen těsně, s 50,15 procenta hlasů. Astrid Poučové tehdy chybělo k senátorskému křeslu pouhých 104 hlasů. Účast byla v obou kolech obdobná, v prvním 33,44 procenta, ve druhém pak klesla na 31,56 procenta.

V listopadu 1998 se o senátní křeslo ucházelo opět šest kandidátů. V I. kole získal tehdejší vedoucí odboru kopřivnické radnice Jaroslav Šula (KDU-ČSL) 22,67 procenta hlasů, lépe na tom byl jen veterinární lékař Milan Šturm (ODS) s 24,99 procenta hlasů. Ve druhém kole to ale dopadlo naopak. Milan Šturm měl 44,48 procenta, Jaroslav Šula vyhrál s 55,52 procenta hlasů. Volební účast byla v I. kole 43,05 procenta, což bylo nad celorepublikovým průměrem, II. kolo už voliče moc netáhlo. Přišlo jich jen 16,32 procenta.

V listopadu 2004 usilovalo o senátní křeslo osm kandidátů a ani tentokrát v prvním kole nikdo nezískal více než padesát procent hlasů. Nejvíce jich měl místostarosta Kopřivnice Milan Bureš, který získal 23,59 procenta hlasů, a senátor Jaroslav Šula (KDU-ČSL) měl 18,38 procenta. Ve druhém kole zvítězil Milan Bureš s 52,54 procenta hlasů, Jaroslav Šula měl 47,75 procenta hlasů. Volební účast byla 29,13 procenta, ke druhému kolu přišlo 15,60 procenta oprávněných voličů, což bylo podobné jako jinde v republice.

V roce 2012 mělo zájem o senátorské křeslo dokonce devět kandidátů. První kolo vyhrál tehdejší starosta Zbyslavic Zdeněk Besta s 22,21 procenta hlasů, před senátorem Milanem Burešem ODS, jenž měl 16,54 procenta hlasů, a ve druhém kole z této dvojice jednoznačně zvítězil Zdeněk Besta s 60,32 procenta hlasů. Volební účast byla všude přes čtyřicet procent v I. kole a přes 20 procent ve II. kole. Ve volebním obvodu Nový Jičín to bylo 43,99 procenta v I. kole a 22,52 procenta ve II. kole.

Volební místnosti se letos otevřou v pátek 7. října ve 14 hodina zavřou se ve 22 hodin, v sobotu 8. října budou lidé moci volit v době od 8 do 14 hodin. Pokud ani jeden z kandidátů nezíská v I. kole více než 50 procent všech platných hlasů, dva z kandidátů s nejvyšším ziskem hlasů postoupí do druhého kola. To by se uskutečnilo ve dnech 14. a 15. října. Volební místnosti by byly otevřené ve stejných časech jako týden předtím.

Autor: Ivan Pavelek

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.