VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K vysoké návštěvnosti dopomohly rozmary počasí

Novojičínsko - Hlavní turistický ruch na hradech, zámcích a v muzeích s příchodem zimy utichl. Provozovatelé tak začali s vyčíslováním sezony. Ta na Novojičínsku byla, jak se podle prvních odhadů zdá, velmi úspěšná.

19.10.2011
SDÍLEJ:

Kopřivnické muzeum. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Deštivý a chladný začátek letošního léta se vryl do paměti snad všem. Zatímco většině lidem, kvůli zmařeným plánům a dovoleným, v ne zrovna pozitivním smyslu, provozovatelé hradů, zámků a muzeí budou na letošní léto vzpomínat v dobrém. Minimálně v kopřivnických muzeích a na kunínském zámku. Tam byla hlavní turistická sezona více než dobrá.

Největší návštěvnost v Kopřivnici zaznamenalo tradičně Technické muzeum Tatra Kopřivnice. To se na špici, co se počtu návštěvníků týče, drží již nějaký ten rok. „V podstatě tři roky jsme taková, řekl bych, až stálice, protože co se týče návštěvnosti, pohybujeme se ve velmi podobných číslech,“ potvrdil ředitel muzea Lumír Kaválek a zavzpomínal na předchozí roky: „Jen namátkou, před čtyřmi roky jsme v muzeu měli devadesát tisíc návštěvníků, před třemi sto čtyři tisíce, dva roky nazpět to bylo devadesát tisíc, v loňském roce pak bez šedesáti devadesát tisíc.“ Velká návštěvnost podle Kaválka jen potvrzuje fakt, že značka Tatra je stálá a pro lidi pořád přitažlivá.

Přestože předchozí roky byly pro technické muzeum více než dobré, ten letošní by mohl být ještě o trochu lepší. „Letošní červenec byl bohatší než červenec loňský, když bych to měl říci v číslech, tak návštěvnost byla díky počasí o dvacet procent vyšší než v roce minulém. Oproti tomu srpen byl trošku slabší než vloni. I tak lze ale říct, že si návštěvnost udržujeme na vysoké úrovni a letošní sezona, i když ještě zdaleka není u konce, bude více než dobrá,“ uvedl ředitel muzea s tím, že od začátku roku do 30. září muzeum navštívilo osmdesát jedna tisíc lidí. Na otázku, zda je tedy spokojen, ale odpověděl překvapivě: „Nejsem nikdy spokojen s jakoukoliv sezonou, protože vždycky mohla být ještě lepší a lidem jsme mohli nabídnout něco víc. Být spokojen pro mě znamená usnout na vavřínech, a to je špatně. Takže nejsem nespokojen, tak bych to řekl,“ podotkl s úsměvem Kaválek.

Jen slova chvály má na letošní turistickou sezonu kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. Dokonce se jí nebojí označit za nejúspěšnější. Podle kastelána bylo faktorů, které v tak hojném počtu přitáhly návštěvníky do barokní perly kraje, více. „Nejprve nám asi pomohla celostátní soutěž, kde jsme se umístili na pátém místě, což nám pomohlo zámek zviditelnit především v Čechách, kde ještě není tak známý. Velice příznivé také bylo, že jsme letos měli akce pro děti v rámci školních výletů,“ řekl Zezulčík.

Právě žáky, kteří zde mají prohlídky vždy co dva roky, viděl kastelán v útrobách zámku velice rád. „Školní výlety byly pro nás velice příjemné, protože přiváděly na zámek stovky malých dětí a my se snažíme právě o to, aby ten zámek oslovoval malé děti. Máme vždycky velikou radost, když se děti na zámku cítí dobře, je to pro nás takovým motorem,“ rozvedl dále.

Stejně jako v kopřivnickém muzeu, i v Kuníně se pozitivně promítlo především červencové počasí s nádechem podzimu. „Návštěvnicky jde asi o nejlepší sezonu, kterou jsme tady kdy měli. Zároveň se nám vyplatilo to, že jsme na zámku otevřeli souběžně několik výstav, které si návštěvníci mohli prohlédnout,“ neskrývá Jaroslav Zezulčík spokojenost.

Kunínský zámek zavírá své brány na konci října houslovým koncertem. Tuto neděli se zde uskuteční myslivecká slavnost Zámecké halali, o které budeme ještě v Deníku podrobněji informovat.

JANA HROMOČUKOVÁ, ADAM KNESL

19.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení