VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení na hřbitově je nutnost, tvrdí zastupitelé

Odry - Alej vzrostlých lip na oderském hřbitově tvoří již minimálně jedno století dominantu této části města. Jeho vedení nyní uvolnilo prostředky na skácení pěti nebezpečných kusů stromů.

24.10.2009 1
SDÍLEJ:

Lípy ke kácení ve hřbitovní aleji jsou již označeny červenými křížky.Foto: Archiv/MěÚ Odry

Otázku stavu stromů na oderském hřbitově projednávali radní i zastupitelé již několikrát. Nejprve tam byl návrh na úplné skácení aleje, ten se však valné podpory zastupitelů nedočkal. Poslední zasedání, jež se uskutečnilo ve středu 21. října, přineslo reálnější podobu návrhu, a to, skácet neperspektivní stromy a jehličnany a doplnit je náhradní výsadbou.

Zastupitelé dostali k posouzení návrh, který počítal se zařazením částky tři sta tisíc korun na kácení stromů na městském hřbitově do rozpočtu města pro rok 2009. „Jedná se o pět kusů lip. Je to podstatně menší částka, než jsme navrhovali posledně, ale vyplývá to z toho, že jsme, společně se zahradnickými společnostmi, na hřbitově provedli ještě další kontrolu,“ informoval přítomné vedoucí odboru správy nemovitého majetku Milan Černý s tím, že odborník doporučil pokácet vybrané lípy a zbytek omladit.

Černého doplnila grafickou prezentací vedoucí odboru životního prostředí Noemi Kulíková. „Oslovená firma zpracovala lípu po lípě. Nejstarší lípy jsou od sto padesáti do dvou set let, což jsou skutečně rarity, a kupodivu jsou v nejlepším zdravotním stavu. Potom jsou to mladší stromy, osmdesát až sto dvacet let, a nejmladší od čtyřiceti do sedmdesáti let. Upozorňuji, že tento posudek zpracovával člověk ze Zahradnických služeb Fulnek, který se o tu alej dlouhodobě stará, a to i o ořezy a bezpečnostní opatření na stromech,“ dodala Kulíková. Počet lip, určených ke shozu, se může zvýšit až na osm. Vše záleží na posudku Agentury ochrany přírody a krajiny. „Některé lípy jsou nebezpečné a brání ozdravění dalších stromů. Jsou také napadeny jmelím,“ upozornila Kulíková.

Starosta Oder Pavel Matůšů připomněl, že je nutné vykácet také náletové a přerostlé jehličnany. „Bylo řečeno, že těch pět lip, které jsou opravdu ve špatném stavu, skácíme a pak to necháme na odbornících s tím, že by tam alej zůstala, ale omladila se. Podle mého názoru, kdybychom dali všechny stromy pryč, možná by to bylo nejjednodušší a nejlevnější. Ale jde o to, jak by to tam vypadalo,“ nastínil Matůšů. Rada města již vybrala zpracovatele náhradní výsadby a projekt by měl být zpracován do konce roku. Pak by proběhlo porovnání s výsledky Agentury pro ochranu přírody, načež město projedná varianty a rozhodne o nich.

Ke slovu se přihlásil i zastupitel Květoslav Wiltsch, který vyjádřil obavu o zachování historické podoby aleje. „Přimlouvám se k tomu, aby bylo místo po skácených stromech hájeno a mohly se tam vysadit nové lípy,“ žádal Wiltsch. Proti tomuto návrhu nikdo nic nenamítal. O konečné podobě hřbitova rozhodne až projektant, Agentura pro ochranu přírody a město. V prostorách hřbitova by mělo nově vzniknout také kolumbárium.

Autor: Věra Růčková

24.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení