VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení na sídlišti Korej se chýlí ke konci

Kopřivnice - Ještě jeden měsíc by měl být na jednom z nejstarších kopřivnických sídlišť, Koreji, slyšet zvuk motorových pil. Ty zbavují zástavbu staré, nemocné a nebezpečné vegetace.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Jedno z nejstarších kopřivnických sídlišť, Korej, může mnohým kolemjdoucím již pár měsíců připomínat měsíční krajinu. Zástavba se musela „rozloučit" se starou, nevhodnou a v budoucnu možná i nebezpečnou zelení.

Staré stromy nahradí nové

Vykácení starých stromů a keřů pro Korej neznamená definitivní konec zeleně. Tamní radnice se snaží nevhodnou vegetaci vyměnit za novou, vhodnější. „V tuto chvíli je regenerace sídliště v plném proudu. Projekt začátkem března vstoupil do své druhé etapy, což znamená, že do konce měsíce by měly být pokáceny poslední problematické dřeviny a poté zahájena nová výsadba," uvedla tisková mluvčí města Kopřivnice Lucie Petříčková.

Regenerací sídliště žije již od prosince. Tehdy bylo odstraněno na 64 nejproblematičtějších stromů. O dalších 120 stromů a několik desítek keřů přijde Korej do konce března. Důvody kácení radnice uvádí tři zdravotní, pěstební a kompoziční. „Kromě zhoršeného zdravotního stavu některých stromů bylo kácením potřeba řešit také výsadby, které jsou přehuštěné, umístěné blízko domů, rostou na inženýrských sítích, nebo jsou tvořeny druhy dřevin nevhodnými pro městské prostředí," objasnil nejčastější příčiny kácení správce městské zeleně Jan Habr.

Problémy z minulosti

„V minulosti byly stromy vysazovány nahodile a bez ohledu na to, do jaké výšky a šířky mohou vyrůst. Díky tomu jsou v mnoha případech příliš blízko sebe, což má mimo jiné vliv na jejich zdravotní stav. Aby měly vybrané perspektivní stromy ve skupině zdárnější podmínky pro svůj růst, jiné se bohužel musí odstranit," pokračoval ve vysvětlování Jan Habr s tím, že každému kácení samozřejmě předchází důkladné posuzování. „Pokud to není nutné, stromy neodstraňujeme," upozornil správce.

Podle něj by mělo být veškeré kácení, štěpkování větví a frézování pařezů, včetně úklidu a odvozu dříví, hotové do konce března, a jakmile počasí dovolí, město zahájí úpravu ploch a novou výsadbu. Do konce června by tak na Koreji mělo být 202 nových stromů, 781 keřů a 2000 trvalek, na podzim navíc přibudou také cibuloviny. „Všechny výsadby provádíme tak, abychom se v budoucnu vyhnuli problémům. Stromy jsou vysazovány ve větších sponech a je jim věnována maximální péče, aby i v dospělosti zůstaly zdravé, s minimem defektů," dodal správce zeleně.

Autor: Jana Hromočuková

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení