VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy bude zahájen provoz štěrkovny? Zřejmě ještě letos

Mankovice, Suchdol nad Odrou - V roce 2011 by se mělo začít s těžbou štěrkopísků na katastrech Suchdolu nad Odrou a Mankovic. Obce sice čeká zvýšený provoz a další komplikace, ale úplně bez náhrad pravděpodobně nezůstanou.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Lokalita těžby je vymezena železniční tratí Přerov–Bohumín, Suchdolským lesem, Odrou a Kletenským potokem.Foto: Deník/Věra Růčková

V minulém roce se v Mankovicích a Suchdole nad Odrou uskutečnila veřejná setkání, která měla obyvatelům přiblížit záměr firmy Českomoravské štěrk. Ta má v úmyslu zahájit těžbu ložiska štěrkopísků poblíž přírodní památky Meandry Staré Odry.

V loňském roce došlo ke stanovení dobývacího prostoru Mankovice. „V současné době připravujeme podklady, včetně plnění požadavků vzniklých na základě posouzení vlivu záměru na životní prostředí – EIA, pro obdržení těžebního povolení,“ informoval za Českomoravský štěrk Martin Netoušek. Kdy přesně se ale začne s pracemi, zatím neví. „Předpokládám, že po legislativní stránce bude záměr připraven k realizaci v průběhu tohoto roku,“ dodal zároveň.

Těžit by se na těchto katastrech mělo patnáct let, a to celkem na asi 56 hektarech. „Mocnost štěrkopísků není příliš velká, asi do pěti metrů,“ zmínil se před rokem Netoušek. Poté, co stroje vytěží část lokality, přesunou se na další, přičemž vytěžená plocha se začne hned rekultivovat. Nakonec by podle projektu mělo vzniknout sedm oddělených vodních ploch. „Tento návrh se snaží respektovat nějakou historickou stopu na tomto území, protože dříve tady, v záplavové zóně, zemědělská činnost neprobíhala. Návrh tedy řeší vznik vodních ploch, popřípadě mokřadních společenstev. Myslím si, že to umožní vznik nových biotopů a navrátí tu krajinu do přírodě blízkého stavu oproti dnešním poměrům,“ vysvětlil již dříve zástupce Chráněné krajinné oblasti Poodří.

Než bude celá plocha rekultivována, čekají dotčené obce menší či větší komplikace. To by měly alespoň z části vyřešit takzvané kompenzace. „Jsme domluveni, že kompenzace budou buď ve formě materiální nebo finanční. O ničem konkrétním jsme však zatím nemluvili,“ nastínil starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler. Jak budou vypadat případné kompenzace v Mankovicích, nechtěl tamní starosta Miroslav Švajda přiblížit. „To je mezi námi.“

Autor: Věra Růčková

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení