VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdysi si maškary braly v domech, co chtěly

Libhošť - Pokřik „Umřela nám basa“ se o víkendu nesl Libhoští, od ledna novou samostatnou obcí na Novojičínsku, opět po několika letech. Mohla by se z něj ale prý stát tradice, jak tomu bývalo kdysi.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Marie Pístecká si návštěvy maškar z masopustního průvodu užívala. Byla by ráda, aby se nejen tato tradice do obce vrátila natrvalo.Foto: Deník/Ivan Pavelek

„V posledních letech ty průvody nebyly. Ale za našeho mládí byly běžné. Maškary vlezly do baráku, a co si vzaly, to odnesly. Nikdo se nikoho neptal,“ vzpomínala Marie Pístecká krátce poté, co její dům opustili medvědář, medvěd, myslivec a další postavičky masopustního průvodu. To, že maškary si brávaly bez ptaní, potvrdil i její manžel Petr. „Sebrali vajca, kus špeku, mouku, kořalku – co přišlo pod ruku. Ale v hospodě pak z toho napekli a dali to do placu při pochování basy,“ dodal Petr Pístecký.

To, o čem oba manželé hovořili, ale bylo ještě před devadesátým rokem minulého století. „Teď už by si nikdo nedovolil něco vzít jenom tak,“ poznamenal muž. Podle něj byla kdysi Libhošť hodně kulturně žijící obec. „Tady bylo kdysi divadlo, taneční národopisný kroužek, dvě muziky jsme tu měli. Dělaly se tady divadelní přehlídky. Na Josefa se sešli muzikanti a chodili vyhrávat před chalupy Josefům a tak dále,“ vypočetl Petr Pístecký.

Jeho manželka hned dodala, že v Libhošti bývaly slavné krmáše. „Před hospodou stávala ráno fronta, než to začne. Bylo to v úterý od rána – říkalo se, že se předávalo právo. Uprostřed sálu stál stůl, svobodní vybrali od svobodných peníze, za to se nakoupilo víno, postavilo se se skleničkami doprostřed sálu a mohlo to začít. Svobodná děvčata tancovala dokola a svobodní mládenci je libovolně vytáčeli. Pak šli doprostřed, napili se vína a vrátili dívky zpět do kola. Však to též dopadalo všelijak,“ popsal tehdejší zvyk Petr Pístecký a doplnil, že po svobodných šli na řadu ženatí. Kolo dělaly vdané ženy a místo vína byl alkohol. „Nestalo se, že by někdo žárlil, ale je pravda, že občas někomu nebylo dobře,“ pousmála se Marie Pístecká. Tancování prý trvalo tak do šesti hodin večer, pak byla hodinu přestávka a v sedm krmášová zábava pokračovala.

Podle manželů Písteckých kultura v obci hodně upadla. „Ale to asi všude. Je dobře, že se to tady zase trochu staví na nohy. Ale jde to pomalu,“ shodli se manželé Pístečtí.

Autor: Ivan Pavelek

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Ilustrační foto

Město pořádá seminář k dotacím

Firma zaeviduje stav objektů

Součástí přípravných prací pro stavbu „Silnice 1/58 Příbor — Skotnice“ je pasportizace rodinných domů a přilehlých staveb v blízkosti této stavby obchvatu.

Nejen slunce, naše oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Zámek se vrátil na čas do historie

Zámecká slavnost ve stylu 20. až 30. let minulého století se uskutečnila v sobotu na zámku v Bílovci. Kdo měl zájem, mohl se projet historickou tatrou nebo se mohl nechat vyfotit v historickém fotoatelieru.

MOL CUP: Nový Jičín potrápil Vítkovice

/FOTOGALERIE/ Druholigoví fotbalisté Vítkovic nakonec splnili povinnost a postoupili do 2. kola MOL Cupu, když na hřišti divizního Nového Jičína zvítězili 3:2, ale lehká šichta to pro Westovu družinu rozhodně nebyla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení