VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když je spokojený klient, jsme spokojeni i my

Kopřivnice - Čím dál častěji se v oblasti architektury začíná skloňovat jméno Kamila Mrvy. Jeho stavby jsou nejen k vidění po celé zemi, ale sbírají také jedno ocenění za druhým.

19.3.2011
SDÍLEJ:

Kamil Mrva (druhý z prava) má na kontě mnoho ocenění.Foto: Archiv/Deník

Mladý a velmi talentovaný. To jsou přízviska, která se poslední dobou velmi často objevují ve spojení se jménem kopřivnického architekta Kamila Mrvy. Úspěšný architekt má, společně se svým architektonickým studiem, na kontě nejen spousty staveb, jež jsou k vidění po celé České republice, ale také velmi zdařilou výstavu. Ta se, po prezentaci v Praze, Vídni, Trojanovicích a Zlíně, nyní dostala také do rodného města Kamila Mrvy, do Kopřivnice. Jaké jsou plány tohoto mladého architekta, na čem zrovna pracuje či co připravuje? Tyto a některé další otázku mu Deník položil v pravidelném sobotním rozhovoru.

Na čem zrovna nyní pracujete, kde se prezentujete a co chystáte?

Na stole v ateliéru máme rozpracovaných hned několik studií a projektů menšího i většího charakteru, jako například areál rodinných domů v Radotíně nebo studii centrální části obce Palkovice. Dokončujeme také realizaci obchodního centra v Rožnově pod Radhoštěm na ulici Nádražní a rozestavěné máme rodinné domy v Hrádku u Třince, v Dubové u Opavy či v Kunicích u Prahy. Soubor naší práce je v tuto chvíli k vidění na výstavě v Kopřivnici. Ta byla zahájena 2. března a představuje většinu prací za posledních deset let. Výstava není nová, svou premiéru měla již před rokem v prestižní galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Poté putovala do Vídně, Trojanovic a Zlína. Nyní máme v kopřivnickém Katolickém domě pronajatý galerijní prostor a expozici jsme zde umístili na rok a půl. V neposlední řadě jsou naše projekty k vidění i na webu mrva.net, nebo také na facebooku: kamil mrva architects.

Jste kopřivnický rodák, tudíž by se dalo předpokládat, že vaše stavby mohou lidé vidět hlavně na Novojičínsku a v blízkém okolí. Je tomu tak? Kolik projektů jste vy a váš ateliér realizovali přímo na území Novojičínska? Které to jsou?

Za posledních pár let jsme realizovali na Novojičínsku hned několik staveb. V Kopřivnici to byl například Hotel Olympia, rodinné domy manželů Pancových, Bužgových či Holubových nebo objekt ABC Color. V nedalekých Bernarticích jsme projektovali sídlo firmy UAX. Dále jsme rekonstruovali také objekt Fit Aura ve Frenštátě pod Radhoštěm. V rámci již zmíněné výstavy jsme vydali mapku našich staveb na území města Kopřivnice.

Se kterou ze svých staveb jste , jak se říká, nejvíce spokojený, proč tomu tak je a kde ji lidé mohou vidět?

Se všemi stavbami, pokud plní účel zadání a jsou pro své uživatele funkční, jsme spokojeni. Jednoduše by se dalo říct, že pokud je spokojený klient, jsme spokojeni i my. Kdybych měl něco vyzdvihnout, tak jsem velmi rád pracoval například na projektu domu na Kojetíně, na malé stavbě zvoničky v Trojanovicích, kterou jsme společně s Martinem Rosou navrhli, či rodinném domu mého bratra a jeho ženy na Dolní Bečvě.

Před nějakou dobou váš projekt na revitalizaci horního nádvoří hradu Štramberk získal třetí místo v soutěži O cenu Petra Parléře. V jaké fázi se nyní projekt či práce nacházejí? Sehnaly se již finanční prostředky na realizaci nebo se stále čeká?

Studie je připravena na městě Štramberk. Její prezentaci před veřejností jsme měli již v minulém roce. Nyní záleží na novém vedení a na novém zastupitelstvu města, zda najdou prostor na první fázi projekční přípravy. Nejdůležitějším krokem bude nyní sehnat finance, ať už granty na projekt nebo i na samotnou realizaci.

Když jsme u těch ocenění, kolik jich vlastně máte na svém kontě? Za které stavby jste je obdržel?

Získali jsme řadu regionálních ocenění. Vzpomenul bych například druhé místo za Hotel Olympia v soutěži stavba kraje, Fasádu kraje za UAX v Bernarticích. Také čerstvá realizace v Dolanech letos získala druhé místo ve stavbě Olomouckého kraje. Navíc anglický časopis Wallpaper v roce 2008 náš ateliér vybral mezi TOP 20 mladých architektů Evropy. Naše realizace jsou k vidění také v několika publikacích, a to českých i zahraničních a na různých webových portálech u nás i ve světě. Jako příklad bych uvedl knihu Česká architektura, která vychází každým rokem. Zde je publikovaných zhruba třicet staveb z celé republiky, které vybírají přední odborníci. A právě mezi onou třicítkou jsou k vidění i naše stavby. V letošním roce to je Zvonička na Horečkách a sídlo firmy mmcité, minulý rok to byl dům na Kojetíně, před dvěma lety Hotel Olympia a také sídlo firmy UAX.

Vaše stavby jsou, dalo by se říci, typické jak svými čistými a jednoduchými liniemi, tak například využitým materiálem, jako je dřevo a sklo. Proč tomu tak je?

Snažíme se přistupovat ke každému projektu citlivě, s respektem k okolí. Důležité je pro nás místo stavby. Dále vycházíme také z tradic daného regionu. K tomu materiálu. I když rádi používáme přírodní materiály, jako je dřevo a kámen, nebráníme se ani betonu či skleněným stěnám, které dokáží propojit interiér a exteriér stavby. Velký důraz klademe také na funkci a soudobé pojetí architektury.

Autor: Jana Hromočuková

19.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

GABRIEL NOVÁK, Rožnov pod Radhoštěm, nar. 4. 9. 2017, 46 cm, 2,93 kg. Nemocnice Nový Jičín.
10

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Rozvodněná řeka Ostravice v Ostravě, 22. zaží 2017.
AKTUALIZOVÁNO
14

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

Nemocnice má nové monitory dechu. Peníze na ně daly místní firmy

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské oddělení Nemocnice Nový Jičín darem.

Poběží pro dobrou věc

Už potřetí se v sobotu 23. září ve Starém Jičíně uskuteční charitativní akce Večerní běh pro Světlušku na hrad, jejímž cílem je pomoci nevidomým dětem.

Odvážlivci v Kopřivnici budou o víkendu zdolávat Mount Everest

Vyzkoušet si zdolat převýšení 8 848 metrů budou mít zájemci možnost už o tomto víkendu v Kopřivnici na lyžařské sjezdovce Červený kámen.

Krajská liga: Studénka nemá (zatím) kde hrát, béčko Nového Jičína sází na mládí

Letošní ročník Krajské hokejové ligy, která startuje již tento pátek, slibuje atraktivní podívanou. Soutěž se totiž rozrostla na 10 účastníků, když osmičku týmů z loňské sezony doplnily B týmy Frýdku-Místku a Poruby. Právě rezerva Poruby má v kádru například brankářku Kláru Peslarovou či zkušeného Davida Iláše, jenž po uplynulé sezoně skončil v druholigovém Novém Jičíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení