VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klauni z Balónkova: Smích léčí

Nový Jičín /DEN S/ - Potěšit a zpříjemnit pár chvil přišli ve čtvrtek dopoledne do Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně dva klauni. Předvedli několik zajímavých kouzelnických čísel a rozdali také dárky.

13.8.2010
SDÍLEJ:

Malé pacienty na dětském oddělení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně přijeli rozveselit klauni až z Havířova. Dětem předvedli bohaté vystoupení, v němž nechyběly nafukovací balónky, kouzelnické triky, soutěže a zábava.Foto: DENÍK / Věra Růčková

Nemocnicí v Novém Jičíně se po desáté hodině dopolední ozýval smích a potlesk, který vylolala návštěva klaunů Chytrolína a Šikuly z Balónkova. Ti si pro děti připravili program, skládající se například ze žonglování, kouzelnických triků a také vyrábění zvířátek, kytiček či vrtulníků z balónků, které poté dětem rozdali.

Ty zapomněly na šeď nemocničních dní, bezstarostně se smály, tahaly klauna za ruku a žadonily o další zvířátka z balónků. „A co my?“ smál se také personál nemocnice. O to více všechny mrzelo, když nastal čas loučení. „Jak tady přijedeme příště, ne abychom vás tady viděli,“ loučili se klauni s dětmi.

Oba aktéři nevystupovali zdaleka poprvé. Na svém kontě už mají několik desítek vystoupení. Jako občanské sdružení Trdla, jež vzniklo před rokem, zažádali v letošním roce o dotaci na projekt Klauni z Balónkova jedou za dětmi do nemocnic.

„Sdružení vzniklo, protože se sešla partička lidí, komediantů a divadelníků, kteří chtěli dělat takovéto akce v nemocnicích, ústavech sociální péče, dětských domovech a podobně. Legislativa chce, aby vzniklo občanské sdružení, protože jinak bychom těžko dostali nějaké dotace od státu. A navíc, nás to baví, takže děláme program i ve školkách, zoologických zahradách, no a právě kvůli tomu vzniklo občanské sdružení,“ vysvětluje David Zbavitel, který se dětem představil jako Chytrolín.

Projekt odstartoval letos v březnu, kdy sdružení dostalo dotaci od Moravskoslezského kraje, která jim umožnila navštěvovat nemocnice, zřízené krajem. Od března sdružení navštívilo nemocnice v Novém Jičíně, Třinci, Krnově, Havířově, Karviné a Opavě.

Jak takové vystoupení klauna vypadá, nám pověděl klaun Šikula, Pavel Dvořák: „Často obcházíme jednotlivé pokoje a předvádíme dětem kouzla. Když jsou to ležáci, takže vlastně nemůžou chodit, předvádíme mikromagická kouzla. To jsou především mince, provázky a karty. V případě, že mohou chodit, děláme i větší kouzla. Pokud jsou děti v herně, máme připravené svoje etudy, které předvádíme. Samozřejmě, nechybí žonglování a tak.“

I do novojičínské nemocnice s sebou tato dvojice přinesla kufr, plný nejrůznějších kouzelnických pomůcek, a děti si mohly některé z nich samy vyzkoušet. Věnovat se dětem, umět je rozveselit a rozesmát, zaujmout je, to není jen tak. A také naučit se spoustu kouzelnických triků není určitě nic lehkého.

Jak se člověk může dostat k takovému povolání? „U mě to bylo jednoduché. Taťka byl kouzelník, takže já jsem v tom byl odmalička,“ odpověděl Pavel Dvořák. Ovšem, aby se tomu mohl naplno věnovat, obětoval studium. „To, co já dneska vedu, je umělecká agentura, která je vlastně základem. Tu jsem převzal po otci,“ doplnil svého kolegu Zbavitel.

Letošní projekt měl úspěch. Řada rozveselených dětí s úsměvem na tváři to potvrdila. Občanské sdružení si je toho vědomo a už plánuje dále.

„Chystáme se oslovit znovu Moravskoslezský kraj, protože naše činnost je založená na dotacích, grantech a sponzorech. Nemocnice, dětské domovy a ústavy na to peníze nemají. Chtěli bychom projekt rozšířit i na dětské domovy, a využít fondy Evropské unie na česko-polskou pohraniční spolupráci,“ poodkryl plány vedoucí agentury.

Veselé zážitky s klauny z Balónkova tak možná čekají i děti v Polsku.

Klára Manfrinová

13.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení