Jen v minulém týdnu onemocněli klíšťovou encefalitidou v Moravskoslezském kraji tři lidé. Vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martínková uvedla, že od začátku roku tak hygienici zaznamenali deset případů této nebezpečné choroby způsobené infikovanými klíšťaty. „Loni ve stejném období bylo pět těchto onemocnění v kraji, za celý rok jsme pak zaznamenali devětatřicet případů klíšťové encefalitidy,“ upřesnila Martínková.

Vyšší výskyt tohoto onemocnění než vloni potvrdil i mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Podle primáře infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petra Kümpla má i letos u některých pacientů s klíšťovou encefalitidou onemocnění závažný průběh, provázený dezorientací, poruchou vědomí i částečným ochrnutím těla. Tito „těžcí“ pacienti leží letos tady, protože JIP infekčního oddělení v Ostravě-Porubě je kvůli rekonstrukci kliniky do podzimu zavřená.

Už loni se klíšťata nebývale přemnožila, i letošní mírná zima způsobila, že přezimovalo hodně klíšťat, která by v silných mrazech neměla šanci přežít. Proto lékaři očekávají i více jimi způsobených onemocnění, nejen encefalitidy, ale i lymeské borreliózy. „Klíšťatům svědčí poměrně teplá a vlhká zima. Je proto také velmi pravděpodobné, že je mezi nimi i více infikovaných jedinců. Čím více je klíšťat, tím větší je možnost onemocnění,“ vysvětlila lékařka kliniky infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice Alena Zjevíková.

Radí všem lidem, kteří půjdou v těchto dnech na procházku do lesa, parku nebo vyrazí do luk a polí, aby se postříkali repelentem a vzali si na sebe světlé oblečení s dlouhými nohavicemi i rukávy. „Pokud se klíště přisaje, je důležité ho co nejdříve odstranit. Na délce přisátí klíštěte totiž záleží, zda člověk onemocní, nebo ne. Když klíště odstraníte ihned nebo nejpozději do dvou dnů, je pravděpodobné, že neonemocníte. Pokud je klíště přisáto déle, má i virus delší čas na to, aby se dostal do těla, a pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje. Záleží samozřejmě také na odolnosti pacienta. Časový faktor odstranění klíštěte může ovlivnit zejména onemocnění borreliózou, onemocnění klíšťovou encefalitidou nepatrně,“ uvedla Zjevíková.

Lidem, kteří pobývají, nebo se chystají jet do oblastí s velkým výskytem klíšťat, v Moravskoslezském kraji jich je nyní podle hygieniků nejvíce tradičně na Opavsku a Bruntálsku, doporučuje ještě i v této době očkování proti klíšťové encefalitidě.

„Očkování je velmi účinné, z 97 procent člověka ochrání. Mnozí lékaři k očkování doporučují zimní období, kdy je problematické setkat se s klíštětem. Ale očkování není omezeno jen na zimu. Je možné nechat se očkovat kdykoliv. Samozřejmě člověk musí počítat s tím, že protilátky se v těle tvoří až po několika týdnech,“ konstatovala Zjevíková.