VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha o Bílovecku vyvolala na zastupitelstvu rozruch

Bílovec - Některé body středečního mimořádného zasedání zastupitelstva rozvířily jinak poklidnou atmosféru na bílovecké radnici. Diskutovalo se zejména o knize Rodáci a významné osobnosti Bílovecka.

7.11.2008
SDÍLEJ:

Zastupitelé Bílovce na svém mimořádném zasedání diskutovali o knize.Foto: Jiří Velký

Prudké diskuse vyvolala mezi některými zastupiteli na středečním zasedání podání projektové žádosti na publikaci Rodáci a významné osobnosti Bílovecka od místního kronikáře Zdeňka Kuchty. Tato kniha by totiž měla vyjít v režii města, a to v nákladu dvou tisíc kusů. Ohniskem diskuse nebyla ani tak otázka peněz, jako obsah knihy, který zůstal zastupitelům neznámý.

Zdeněk Kuchta zmapoval touto knihou významné rodáky obcí a měst Bílovecka. Publikaci, kterou tvoří celkem 69 biografií, poskytl v září městu, aby se s ní mohlo seznámit. Ovšem podle reakcí některých zastupitelů se kniha nedostala nikomu do rukou. „Já bych se chtěl zeptat, proč to běželo takovým, až bych řekl utajeným způsobem. Naše komise se o tom nedozvěděla absolutně nic. Na mě se obrátili někteří lidé, třeba ve finančním výboru, a já jsem hleděl jako vyoraná myš. O té publikaci vůbec nic nevím. Přitom mám v komisi všechny ředitele bíloveckých škol. Myslím si tedy, že by se také měli k té věci vyjádřit,“ podotkl předseda Komise pro výchovu a vzdělání Eduard Bajer.

Základní informace o knize se tedy někteří zastupitelé dozvěděli až na mimořádném zasedání od starostky Sylvy Kováčikové a Marie Velké, členky kulturní komise. „Knížku bude vydávat město Bílovec. Dílo už je v současné době zpracováno na základě spolupráce se starosty mikroregionů Bílovecka. Už se i pracuje na německém překladu. Publikace by měla vyjít ve dvou jazycích, v nákladu dvou tisíc kusů,“ informovala na zasedání Velká. Tato informace však zhola nestačila zastupiteli Petru Stanovskému. „Povinností města je, dát tu knihu do příslušných komisí, nechat ji prověřit, protože to je politická věc, taková knížka. Tam budou určitě zástupci všech politických stran, sportovci, kulturní pracovníci a další. To znamená, že to musejí schválit orgány města a musejí dát své stanovisko zastupitelstvu,“ vyjádřil svůj názor Stanovský.

Řešení této situace se snažil poskytnout tajemník Městského úřadu v Bílovci Rostislav Musila. Ten potvrdil autorskou nezávislost kronikáře Kuchty. „V případě, že město bude chtít zaplatit tuto knihu, bude se chtít prezentovat, rozhodne se, jestli se tato kniha vydá nebo nevydá,“ nastínil možnost tajemník. Osud knihy by se tak měl znovu projednávat na příštím zasedání, kdy zastupitelé rozhodnou pro, nebo proti přijetí dotace na vydání publikace.

„Já jsem tam uveden jako autor a já za tu publikaci zodpovídám. Tady se jedná o to, že město musí zaplatit určitou částku na úhradu tiskového vydání. Takže členové zastupitelstva se k tomu mohou pochopitelně vyjádřit. Není můj problém, že se kniha nedostala k zastupitelstvu. Já jsem ji odevzdal,“ vyjádřil se pro Deník Kuchta, tvůrce knihy Rodáci a významné osobnosti Bílovecka.

Autor: Věra Růčková

7.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení