VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunisté diskutovali se zástupci OF

Novojičínsko - Vážení čtenáři, pokračujeme v ohlédnutí po dvaceti letech a opět vám přinášíme výňatky z tehdejšího tisku.

19.4.2010
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Jak to bude s kluby KSČ na pracovištích,   o očistě strany i o rehabilitaci školských pracovníků psal před dvaceti lety týdeník Rozkvět.

Novojičínsko – Schůzka zástupců Občanského fóra Ivana Mynáře a Miroslava Urbana s představiteli okresního výboru KSČ Karlem Kubošem a Karlem Konečným přinesla několik zajímavých otázek i odpovědí. Konkrétněji se o projednávaných věcech zmínil Miroslav Urban, autor textu, který vyšel před dvaceti lety v týdeníku Rozkvět. Na dotaz, jak to bude s činností klubů KSČ, se zástupcům OF dostalo odpovědi, že tato činnost je dána organizačním řádem, přijatým na mimořádném sjezdu KSČ. Z něj vyplývá, že komunisté mohou vytvářet kluby, ale zásadně jen mimo pracoviště, nesmějí zasahovat do řízení organizace a už vůbec ne do personální práce. Činnost těchto klubů musí být vedena mimo pracovní dobu a pracoviště.

Jako příklad autor uvedl, že nemůže například fungovat klub KSČ na škole, ale při školství. „Podle vyjádření soudruha Kuboše v Novém Jičíně žádný takový samostatný klub nepracuje. Toto však zástupci OF zpochybnili a přednesli námitku, že někde bylo pochopeno zakládání klubů jako přeměna ZO KSČ s malou obměnou, kde jsou profese od ředitele podniku až po vrátného,“ uvedl v textu Urban.

V otázce očisty zástupci KSČ sdělili, že ta je složitou a nepříjemnou, avšak vnitřní záležitostí strany. Zároveň dodali, že do květnových voleb se tak nestane. Urban v závěru článku shrnul, že ze 14300 členů vystoupilo z KSČ po listopadu 4300 členů, nově se přihlásilo asi deset členů.

Očistili učitele

Omluvu za neoprávněné postupy bývalých funkcionářů vůči perzekuovaným učitelům zveřejnil před dvaceti lety v týdeníku Rozkvět odbor školství, mládeže a tělovýchovy Okresního národního výboru v Novém Jičíně. Učitelům, jež plně rehabilitoval, zároveň vyslovil satisfakci v oblasti společenské, morální a politické.

Jednalo se o Marii Temelovou, bývalou ředitelku MŠ v Odrách, Helenu Hambálkovou, učitelku základní školy z Jeseníku nad Odrou, Jaroslava Rečku, ředitele Základní devítileté školy v Petřvaldě, Zdeňka Žourka, ředitele ZDŠ v Jistebníku nad Odrou, Jarmilu Kumorowskou, učitelku ZŠ Komenského 68, Nový Jičín, Růženu Čechovou, učitelku ZDŠ Komenského, Nový Jičín, Soňu Seidlerovou, učitelku MŠ ve Staré Vsi u Bílovce, Naděždu Pyšovou, učitelku ZŠ npor. Loma v Příboře, Ervína Bártka, ředitele ZDŠ v Novém Jičíně-Žilině a Fabiána Hudce, učitele ZDŠ ve Slatině a LŠU v Bílovci.

Neodbytné Rudé právo

Nový Jičín – Zajímavý poznatek zveřejnil v týdeníku Rozkvět Ivan Mynář. Uvedl, že po listopadu 1989 odhlásil odběr Rudého práva, které musel ještě dalšího čtvrt roku povinně odebírat. Objednal si Lidové noviny a těšil se, jak 2. dubna konečně najde ve schránce jiný než levicový tisk. Otevřel ji, a zmrznul mu úsměv. Ve schránce opět leželo Rudé právo.

Chtěli zkvalitnit práci esenbáků

Nový Jičín – Nově ustanovená občanská komise zveřejnila výzvu obyvatelům Novojičínska. Komise, jejímž úkolem bylo také spolupodílet se na zkvalitnění práce bezpečnostních orgánů, zejména v dodržování zákonnosti, vyzvala obyvatele, aby podávali své podněty a upozornění na nesprávný postup příslušníků Sboru národní bezpečnosti (dnešní Policie ČR – pozn. autora), kdy došlo k porušení zákonnosti či zneužití funkce. Podněty mohli občané zasílat na odbor vnitřních věcí Okresního národního výboru v Novém Jičíně.

Autor: Ivan Pavelek

19.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení