VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec křídlatky na Novojičínsku?

Novojičínsko - Křídlatka ohrožuje svou rozpínavostí původní společenstva rostlin nejen v Poodří, ale i v celé republice. Tříletý projekt, který zajistí její likvidaci, by měl pomoci omezit či úplně zastavit její další rozmnožování.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Křídlatka ohrožuje svou rozpínavostí původní společenstva rostlin nejen v Poodří, ale i v celé republice. Tříletý projekt, který zajistí její likvidaci, by měl pomoci omezit či úplně zastavit její další rozmnožování.Foto: Archiv

V loňském roce proběhlo podrobné mapování výskytu křídlatky na území Novojičínska. Díky snaze organizací Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Salamandr, občanské sdružení ČSOP Studénka a Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Poodří se začalo minulý měsíc s likvidací křídlatky na pravostranných přítocích Odry. Celkové náklady na projekt byly vyčísleny a schváleny ve výši 4 705 tisíc korun.

V současné době probíhá postřik rostliny v povodí Lubiny a Ondřejnice, pravé břehy toků Sedlnice a Bartošovického potoku jsou již ošetřeny. „Právě se likviduje pravobřeží i oblast Jičínky. O povodních to křídlatku rozemlelo, takže teď všude raší. Pomohlo tomu i deštivé počasí, kdy stačila dobře zakořenit a teď je jí o dost více,“ popsal nynější situaci na Novojičínsku Ivan Bartoš, vedoucí správy CHKO Poodří.

Postřik se provádí chemicky. ČSOP Salamandr, organizace realizující projekt, obeslal majitele pozemků postižené křídlatkou s informacemi a formulářem, jehož podepsáním vyslovuje vlastník souhlas ke vstupu pracovníků na svůj pozemek. „Docela nás překvapilo, že o tom problému mají lidé dobré povědomí. Jde o použití chemie a já chápu, že mají negativní zkušenosti s chemií z minulosti na svých pozemcích, navíc často vedle zahrádek,“ sdělil předseda organizace ČSOP Salamandr Vojtěch Bajer. Pracovníci s postřikovači navštíví vytipovanou oblast a chemickou cestou rostlinu zničí. „Jde nám o to, vyčistit poodří, protože pokud se nevyčistí všechny přítoky, nemá to smysl likvidovat. Křídlatka se tam dostane zase odjinud,“ dodal Bajer.

Projekt je rozdělen na tři roky, aby se zajistila celková likvidace letos oslabené křídlatky. Aplikace probíhá od července do poloviny září. Po odumření rostliny provedou pracovníci její kosení a posléze shrabání. „Mohli jsme si vybrat, buď do toho budeme každý rok vrážet několik set tisíc korun ze státních peněz a bude to pořád stejné, nebo to uděláme plošně,“ uzavřel Bartoš.

Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze Státního fondu životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí a probíhá ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, podnikem Povodí Odry a s Městy Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice a Nový Jičín. Více podrobnějších informací a možnosti požádat o chemické ošetření pozemku na www.salamandr.info.

Autor: Věra Růčková

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení