V minulých letech byli obyvatelé města zvyklí, že se v blízkosti jejich bydliště na jaře objeví alespoň jeden velký kontejner na odpad. Letos se ho však nedočkají. Důvod? Někteří lidé do nich odkládali nevhodné věci a skládka v Životicích odmítla kontejnery přijímat. „Přestože občané byli informováni, že velkoobjemové kontejnery neslouží k odkládání nebezpečných odpadů jako jsou televizory, barvy, zářivky a podobně, tuto zásadu nedodržovali. A to ani v místních částech města, kde byl kvůli vyšší vzdálenosti separačního dvora dokonce organizován svoz nebezpečných složek komunálního odpadu,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

Ze skládky, kde se mísili běžné věci s nebezpečným odpadem, putovali kontejnery zpět do areálu technických služeb. „Tam se musel obsah nádob ručně přebírat a třídit. Jedním z opatření, které mělo zajistit větší kontrolu nad sortimentem věcí vyhazovaných do sběrných nádob, byla trvalá přítomnost pracovníka technických služeb u kontejneru,“ rozvedla tisková mluvčí Nového Jičína Marie Machková a Eva Bártková dále dodala: „Kontejner tak byl na místě kratší dobu. Posbíralo se méně odpadu a náklady vzrostly. Původně příznivá cena asi dva tisíce korun za tunu vyvezeného odpadu vzrostla až na šest tisíc za tunu. Proto byl velkoobjemový svoz zrušen.“

Neznamená to však, že by lidé neměli možnost se nepotřebných věcí lehce zbavit. Zájemci mají možnost využít Akci 100 a 200 Kč. Je možné si objednat kontejner kontejner o velikosti jeden pět metrů krychlových za maximální cenu dvě stě korun. „Nespornou výhodou je, že si občan volí termín dovozu i odvozu nádoby podle sebe, výhradně pro svou potřebu a až ke svému domu. V ceně, kterou zaplatí, je jen část nákladů na přepravu odpadů podle zákona,“ zdůraznila vedoucí odboru životního prostředí.

Město v tomto případě doplácí na likvidaci odpadu asi tři tisíce korun za tunu. Pořád je tato suma ovšem poloviční v porovnání se svážením velkoobjemového odpadu.