Ze zcela jiného soudku byla tématická výstava přelomových okamžiků 20. století, tak jak je prožívali obyvatelé v Kopřivnici, nazvaná Osmičky – Kopřivnice v letech 1918, 1938, 1948, 1968. „Určitě zajímavou akcí byla únorová celodenní Zabíjačka na Fojtství, které se zúčastnily více než tři stovky návštěvníků. Ti zhlédli ukázky řeznického řemesla a ochutnali nefalšované zabíjačkové lahůdky,“ připomněl Ondřej Šalek z RMK .
Muzeum Fojtsví i letos navštívila řada lidí kvůli jeho archivu. „Archiv je vyhledávaným zdrojem informací pro studenty a badatele a přispěl svými materiály do několika projektů zaměřených na regionální historii,“ vysvětlil Šalek a doplnil, že z významnějších počinů v oblasti kopřivnické historie je zpracování tématu čestných občanů města Kopřivnice, které v dohledné době díky podpoře města Kopřivnice vyjde tiskem.

Zvýšil se zájem i o pronájem suterénních prostor Muzea Fojtství, které využívají zejména místní občané pro rodinné oslavy, svatby a různá setkání, zejména po rekonstrukci kuchyně. V Muzeu Fojtství si od začátku roku zakoupilo vstupenku přes tři tisíce návštěvníků, dalších několik stovek návštěvníků navštívilo muzeum v rámci okružního vstupného Dalších několik stovek návštěvníků zavítalo do muzea na různé akce, jako například na zmíněnou zabíjačku. „Návštěvnost loňského roku byla překonána v podzimních měsících,“ poznamenal Šalek.
Jako úspěšnou hodnotí letošní sezónu, trvající od května do září i další součást RMK, Lašské muzeum. To navštívilo 4 559 platících návštěvníků, což je opět více, než v minulé sezóně a v rámci doprovodných aktivit k akcím oslav 60. výročí povýšení Kopřivnice na město zavítalo i několik tisíc Kopřivničanů.

„Návštěvníci přišli obdivovat nejen naše turisticky zajímavé expozice, ale také inspirativní výstavy, které jsme pořádali. Konkrétně se jednalo o pozoruhodnou interaktivní výstavu To tu ještě nebylo, jež navštěvovali hojně rodiče s dětmi a společně se snažili uhodnout a poznat k jakému účelu sloužily vystavované předměty. Rovněž danou výstavu navštěvovaly školní třídy, protože speciálně pro ně pracovníci muzea vymysleli interaktivní program, který si školy nenechaly ujít,“ uvedl pracovník muzea Daniel Šigut.

Další netradiční výstavou v našem výstavním prostoru byla komiksová trilogie Alois Nebel od výtvarníka a hudebníka Jaromíra Švejdíka, která oslovila zejména mladší generaci. Vernisáž výstavy odstartoval koncert Švejdíkovy kapely Jaromír 99 and The Bombers, která zahrála několik písniček přímo v sále Lašského muzea.

Své návštěvníky si našla i poslední výstava sezóny jménem „Golem, Kafka, Švejk“. Jednalo se o prezentaci černobílých fotografií Prahy, jejímž autorem byl světoznámý rakouský fotograf Gerhard Trumler, poprvé vystavující na Moravě! Daná výstava byla zaměřena hlavně na milovníky uměleckých fotografií, doslova pro „fajnšmekry“. Přes specifické zaměření výstavy si ji přišlo shlédnout 726 návštěvníků.