VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopřivnická opozice odvolávala místostarostu

Kopřivnice /DOPLNĚNO O REAKCI NA ČLÁNEK/ - Starosta Kopřivnice, Josef Jalůvka, svolal na úterý 25. srpna mimořádné zasedání. Jediným bodem zde bylo projednání hospodaření města s nebytovými prostory. Jeden z radních přitom málem přišel o místo.

27.8.2009
SDÍLEJ:

Starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.Foto: Archiv/Deník

Reakce na článek

Ve čtvrtek 27. srpna vyšel v Novojičínském deníku článek, týkající se mimořádného zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice. V něm byly uvedeny mylné informace ohledně hlasování o odvolání místostarosty Kryškeho. Toto hlasování nedopadlo těsně, jak Deník interpretoval, ale naopak, výsledek jasně ukázal, že opoziční zastupitelé neměli šanci návrh prosadit. Pro odvolání hlasovalo pouze 8 z 19 přítomných – kromě osmi zastupitelů, kteří zasedání iniciovali, se všichni ostatní zastupitelé za pana místostarostu jednoznačně postavili a hlasovali proti.

Lucie Petříčková

O svolání mimořádného zasedání požádalo starostu osm zastupitelů. Důvodem mělo být nevhodné hospodaření města s nebytovými prostory. Opoziční zastupitelé žádali nejen nápravu, ale také „hlavu“ místostarosty Vladislava Kryškeho, který, podle nich, neplnil své kontrolní povinnosti.

Zastupitelé navrhli k projednání jediný bod, a to Situace na úseku hospodaření s nebytovými prostory města od 1. 1. 2006 k 30. 6. 2009. Rada města, vedená starostou Kopřivnice Josefem Jalůvkou, předložila v úterý 25. srpna zastupitelům zprávu, která objasňovala některé otázky týkající se hospodaření. „Žádost je odůvodněna pochybnostmi zastupitelů o tom, jak město spravuje svůj majetek v souladu se zákonem o obcích. Pikantní je na tom to, že návrh podepsal i pan Tichánek, který nyní vyjadřuje pochybnosti o hospodaření s nebytovými prostory v době, kdy byl ještě sám starostou,“ řekl na zasedání místostarosta Kryške.

Po tomto zahajovacím projevu, kdy místostarosta přečetl zastupitelům stanovisko rady, vystoupil Jiří Tichánek s tím, že za své volební období udělal maximum, a poté pokračoval: „Řada podnikatelů do letošního roku dlouhodobě dlužila a dluží za nájem vysoké finanční částky, které zjevně nebyly účinně vymáhány, a dlužníci nebyli ani průběžně sankcionováni,“ hájil se Tichánek.

Několikrát se do diskuse vložil i starosta Jalůvka a připomněl, že problém existuje, ale týká se městského úřadu a jeho organizace. Podle něj již byla přijata jistá opatření. „Samozřejmě byly na odboru majetkové správy, asi před rokem a půl, vyvozeny personální změny. Jeden nekompetentní pracovník si neplnil svoje povinnosti. Je otázkou, jak si plní svoje povinnosti jeho nadřízení, a můžu ukázat i na sebe. Taky jsem asi pochybil, když to došlo tak daleko,“ doplnil starostu tajemník Josef Jiřík.

Jedním z řešení tohoto problému je, podle zástupců radnice, i to, že město připravilo rozsáhlou organizační změnu struktury městského úřadu. Pro rok 2009 se totiž z odboru správy majetku vyčlenila správa nemovitého majetku. „Chystáme systémový krok, který povede ke zprůhlednění plateb ve všech oblastech. Začali jsme u nebytových prostor,“ podotkl tajemník.

Opoziční zastupitelé, jež stáli za svoláním zasedání, přečetli své návrhy usnesení. Prvním bodem konstatovali vážné nedostatky v řízení nájemní politiky města a pochybení zodpovědných pracovníků, tedy i rady. Ve druhém bodě pak doporučili radě města zavést s takovými pracovníky disciplinární řízení, případně personální změny. Třetí bod se týkal odvolání Kryškeho, kterému osm zastupitelů vyslovilo nedůvěru. Poslední bod pak nabádal ke sjednání nápravy účinnějším systémem řízení a včasnému hodnocení stavu na zmiňovaném úseku.

Hlasování o odvolání místostarosty dopadlo těsně. Osm zastupitelů bylo pro, osm proti a dva se zdrželi hlasování. Jediným odsouhlaseným bodem pak byl bod poslední, a to zřízení lepšího systému ke sledování smluvních vztahů nájemíků.

Tajemník Kopřivnice dostal za úkol vypracovat do září zprávu o hospodaření s nemovitým majetkem města.

Autor: Věra Růčková

27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení