„Zatím jsme byli tolerantní. Lidem jsme vysvětlovali, že si musejí koupit časovou známku,“ řekl vedoucí dálničního oddělení Ostrava Jiří Pátra s tím, že nyní již policisté přistoupí i k ukládání sankcí. Ta může dosáhnout až pět tisíc korun. Jak ale Pátra zdůraznil, policisté budou každý případ posuzovat individuálně. Pokuta může být i výrazně nižší než uvedených pět tisíc korun, přestupek lze dokonce vyřešit i domluvou. S jistou mírou tolerance lze pravděpodobně počítat až do konce ledna.

Samotní policisté se nijak netají tím, že je rozhodnutí ministerstva dopravy zpoplatnit i městský úsek ostravské části dálnice, zaskočilo. Původně se totiž hovořilo o tom, že průjezd Ostravou bude po D1 bezplatný. „Záměr byl jasný. Mělo se tak odlehčit dopravě ve městě,“ řekl šéf krajské dopravní policie Jiří Zlý, který zdůraznil, že v minulých měsících si řada obyvatel Ostravy, ale i návštěvníků zvykla na využívání dálnice. Tito řidiči se nyní znovu vrácí do centra Ostravy. Zda ministerstvo dopravy své rozhodnutí změní, není zatím jasné.

Podle policistů se to zřejmě neobejde bez důrazné intervence představitelů kraje a města, které dokonce uvažuje o soudním řešení problému. „Zaslali jsme ministerstvu dopravy dopis, aby své rozhodnutí zvážilo a změnilo,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že Ostrava usiluje o stejné výjimky, jaké mají nyní Praha a Brno. „Zatím jsme žádnou odpověď neobdrželi,“ dodala Vojkovská, podle které je město odhodláno dosáhnout svého cíle i soudní cestou.

Ministerstvo dopravy ale zatím o žádné změně neuvažuje. „Nadále trváme na zpoplatnění okruhu Ostrava. Je to strategie, kterou uplatňujeme i v dalších městech,“ řekl Jakub Ptačinský z tiskového odboru ministerstva dopravy. Podle něj se městské úseky zpoplatňují ve chvíli, kdy jsou napojeny na infrastrukturu a dálniční síť, což se již v případě Ostravy stalo.

Přečtěte si také: Dálnice už je celá zpoplatněna