VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přehled prvních mužů radnice aneb Levice vládne v Novém Jičíně poprvé

/INFOGRAFIKA/ Až rok 2010 a podzimní volby přinesly v komunální politice v Novém Jičíně podstatnou změnu na radnici. Pravici, která tu vládla od počátku devadesátých let, vystřídala levice.

8.10.2014 3
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Bylo 17. ledna 1990, když se na tehdejším plenárním zasedání Městského národního výboru Nový Jičín uskutečnila volba nových členů městské rady a uvolněných funkcionářů městského národního výboru. Předsedou se tehdy stal osmatřicetiletý Ladislav Gróf (OF), který se rovněž objevil na kandidátce Občanského fóra v prvních „svobodných" komunálních volbách, jež se uskutečnily 24. listopadu 1990. Občanské fórum tehdy získalo deset mandátů ze třiceti, Demokratická koalice měla sedm mandátů, KSČ šest, Česká strana lidová pět a Křesťanská demokratická strana a Odbory získaly po jednom mandátu. Koalici s Občanským fórem tehdy uzavřeli „lidovci", čímž se v zastupitelstvu vytvořil poměr sil patnáct ku patnácti.

V roce 1994 šli lidé k urnám 18. a 19. listopadu. S deseti mandáty zvítězila ODS, KSČ společně s nezávislými kandidáty získala sedm mandátů, o jeden mandát méně měla KDU-ČSL, koalice ČMSS, SZ a HZ obsadila v zastupitelstvu čtyři posty a po jednom mandátu získali Důchodci za životní jistoty, Liberální strana národně sociální a Sociální demokraté.

Povolební koalice ODS a KDU-ČSL navrhla na post starosty na ustavujícím zasedání zastupitelstva jediného kandidáta, a to Pavla Wesselyho (KDU-ČSL). Místostarostou se stal jeho „stranický" kolega Antonín Urban.

Volby v roce 1998 se konaly 13. a 14. listopadu. Osm mandátů získala ODS, po šesti KDU-ČSL a ČSSD, pět mandátů měla KSČM, dvě křesla v zastupitelstvu obsadili členové sdružení SZ, MODS, NK a poslední křeslo zbylo na kandidáta sdružení ODA, NK. Koalice ODS s KDU-ČSL a SZ a NK měla dostatek hlasů na to, aby opět zvolila starostou Pavla Wesselyho, a na post místostarosty se dostala Jarmila Švubová (ODS).


Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.

Volby, které se uskutečnily 1. a 2. listopadu 2002, jasně vyhrála ODS s devíti mandáty, po pěti křeslech v zastupitelstvu, jež mělo tentokrát už jen 29 členů, získaly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Tři mandáty získalo Sdružení nezávislých a dva Strana zelených. Koalice ODS, KDU-ČSL a SZ měla v zastupitelstvu většinu a zvolila za starostu města Ivan Týleho (ODS). Město mělo poprvé dva místostarosty, jimiž se stali Vladimír Bárta a Tomáš Vindiš (oba ODS).

Ve volbách, které se konaly 20. a 21. října 2006, ODS v Novém Jičíně ještě posílila, když získala dvanáct křesel v zastupitelstvu. Pět mandátů dostala ČSSD, čtyři KSČM, po třech mandátech získaly SZ a SNK ED a dvě křesla zbyla na KDU-ČSL. Koalice ODS s KDU-ČSL a SZ měla jasného kandidáta na starostu Ivana Týleho (ODS). Protikandidáta nikdo nenavrhl. Místostarosty se stali Vladimír Bárta a Miloš Lossmann (oba ODS).

Volby, jež se konaly 15. až 16. října 2010, přinesly ve vedení Nového Jičína podstatnou změnu, a to i přesto, že ODS získala nejvíce mandátů a stala se vítěznou stranou. ČSSD totiž dostala osm mandátů, KSČM čtyři, SZ, TOP 09, SNK ED a KDU-ČSL braly po dvou křeslech. Zástupci TOP 09 poněkud překvapivě podpořili levici, a tak třináct hlasů koalice ODS, KDU-ČSL a SZ bylo v devětadvacetičlenném zastupitelstvu málo. Starostou se stal Břetislav Gelnar (ČSSD), který zhruba v polovině volebního období ze zdravotních důvodů odstoupil, ve funkci jej nahradil místostarosta Jaroslav Dvořák (ČSSD), a toho zase v jeho funkci nahradila Blanka Faluši (ČSSD). Dalším členem vedení je od ustavujícího zasedání zastupitelstva místostarosta Přemysl Kramoliš (ČSSD).

V pondělním rozšířeném vydání Deníku přineseme nejpodrobnější informace o tom, jak dopadly volby v našem regionu.
Zpravodajství o průběhu a výsledcích voleb najdete také během víkendu na našich webových stránkách.

Autor: Ivan Pavelek

8.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení