Referendum skončilo v libhošťské škole v neděli 11. dubna s úderem jednadvacáté hodiny. Za necelou hodinu, po sečtení všech hlasů, bylo jasné, že se občané chtějí od Nového Jičína odtrhnout. „Je to super,“ neskrývala spokojenost předsedkyně osadního výboru Petra Blažková krátce po oznámení výsledků. Více k referendu se dočtete ZDE!

K volební urně přišlo téměř sedmdesát procent všech oprávněných voličů, 895 z 1289, a pro osamostatnění hlasovalo 766 z nich. Pro odtržení tak hlasovalo 59,43 procenta z celkového počtu všech oprávněných voličů. „Lidé o to měli zájem. I přes nepřízeň počasí si cestu k volbě našli,“ řekl předseda přípravného výboru referenda Martin Skalík a jedním dechem dodal: „Spadl nám určitě kámen ze srdce.“

Úspěch zastánců osamostatnění nijak nepřekvapil starostu Nového Jičína Ivana Týle: „Poté, co poměrně jednoduše prošlo hlasování o referendu, tak se dal předpokládat takový výsledek,“ sdělil Deníku. Potěšila ho vysoká účast a stojí si za tím, že novojičínská radnice byla vždy dobrým správcem nejen této doposud místí části. „My jim k tomu blahopřejeme, ostatně nám nic jiného nezbývá,“ dodal.

Na odtržení vyděláme

Stoupenci libhošťské samosprávy věří, že budoucí obec na odtrhnutí od Nového Jičína vydělá. „Chceme, aby řízení obce přešlo do rukou lidí, kteří jsou odsud. Budou mít větší cit, kde investovat, kde jak co řídit,“ řekl ještě během hlasování člen přípravného výboru Jaroslav Šimíček. „Je také předpoklad, že bude větší finanční příjem, než který momentálně přichází z Nového Jičína. Obec by tak mohla více investovat,“ poznamenal.

Podle starosty města neznamená odtržení Libhoště pro novojičínskou radnici z dlouhodobého ekonomického hlediska vůbec nic. „Co se týká hlediska psychologického, tak Nový Jičín ztratí přibližně sedmnáct set obyvatel. To je samozřejmě nepříjemné. Ale to je jen nárazový efekt,“ domnívá se Týle.

Daně z Libhoště představují pro město zhruba tři až čtyři procenta z ročního rozpočtu, v rámci rozpočtového určení daní přijde městská pokladna o přibližně patnáct milionů korun. Naopak novojičínská radnice již nebude muset investovat do dokončení kanalizace, jejíž vybudování požaduje legislativa, a chodníku podél hlavní cesty.

Na to má padnout přibližně sedmdesát milionů korun. Podle lidí z přípravného výboru místního referenda je na dostavbu kanalizace třeba využít evropské či státní dotace. Navíc se zde již nemusí řešit problém s čističkou odpadních vod, která v Libhošti stojí od roku 2006.

Ukončené referendum znamená start do nové kapitoly Libhoště, která se osamostatní k 1. lednu 2011. Práce na tom však začínají u obou stran již dnes. Musí se domluvit majetkové vyrovnání, a také způsob, jakým bude prováděna správa obce do volby nových samospráv. „Máme zájem o to, aby vyrovnání proběhlo bez problémů,“ poznamenal starosta Nového Jičína.