VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dluží radnicím miliony

Novojičínsko - Až několik milionů korun dluží lidé svým radnicím za nezaplacení poplatků za odpad. Města je vybírají od roku 2002, ovšem někteří jedinci je neuhradili ani jednou. Visí tak nad nimi hrozba exekuce.

21.11.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Přitom k zabavení majetku se města snaží vůbec nepřistupovat, a pokud ano, pak jen v krajních případech. Nejdříve dlužníky upozorní, například složenkou nebo telefonicky, a snaží se splacení místního poplatku dohodnout. Jeho roční maximální výše dosahuje necelých pěti set korun.

Nejvíce peněz za odpadky postrádají na Novojičínsku v městské pokladně v Kopřivnici, kde činí dlužná částka bezmála devět milionů korun. Ten, kdo nezaplatil za posledních devět let ani jednou, má na radnici manko přesně 5582 korun. „Pokud nejsou poplatky zaplaceny v době jejich splatnosti, je zasláno neplatičům upozornění na nedoplatek (například neformálním dopisem či poštovní poukázkou se zůstatkem dlužné částky). Pokud nejsou pohledávky ani po tomto kroku zaplaceny, vyměří správce poplatku poplatek platebním výměrem, který je doručován do vlastních rukou dlužníka,“ uvedla pro Deník Hana Ondrašinová, vedoucí oddělení správy místních poplatků na kopřivnickém městském úřadě. Pokud však není uhrazen ani výměr, zahájí úřad exekuční řízení. „Pokud se nepodaří zjistit žádné informace o majetkových poměrech dlužníka, je pohledávka postoupena k dalšímu vymáhání, a to přes soud, návrhem na rozhodnutí prodejem movitých věcí. Od letošního roku využívá město také soukromé exekutory,“ dodala Ondrašinová.

Hrozí penále

V největším městě okresu, v Novém Jičíně, zůstává tento místní poplatek již popáté za sebou stejný i v příštím roce, a to 456 korun. Radnice eviduje přibližně 24 500 poplatníků, ale zdaleka ne všichni své povinnosti dodržují. Městu totiž dluží přes čtyři miliony. „Poplatek za odpady je možné uhradit ve dvou splátkách, nejpozději v březnu a v září daného roku. Kdo chce částku zaplatit najednou, musí tak učinit do konce března. Pokud není poplatek zaplacen včas nebo ve správné výši, je mu naúčtováno penále ve výši padesáti procent z dlužné částky,“ upřesnila mluvčí města Marie Machková. Jen v roce 2010 musel Nový Jičín vynaložit na odpadové hospodářství přes dvacet milionů korun. I zde se najdou občané, již nezaplatili za uplynulých devět let ani v jednom případě.

V Odrách mají u položky „dluhy za komunální odpad” napsanou sumu téměř dva miliony korun. I zde se snaží nejdříve na platební záležitost upozornit e-mailem nebo platebním výměrem. Referentka finančního odboru Lenka Švandová však upozorňuje na jeden důležitý fakt.

„Městský úřad, jako správce poplatku, nemá povinnost vyzývat dlužníka k zaplacení a může rovnou přistoupit k exekuci. V současné době se zvyšuje počet vystavených exekučních příkazů, pohledávky jsou přihlašovány do veřejných dražebních jednání a uplatňovány v insolvenčních řízeních.“

Téměř jedenáct a půl tisíce poplatníků za odpad má Frenštát pod Radhoštěm, z nichž má „sekyru“ na městském úřadě necelých osm set. „Úspěšnost výběru tohoto místního poplatku je přibližně čtyřiadevadesát procent,“ upřesnil referent odboru financí a rozpočtu Jan Pítr a dodává: „V případě, že místní poplatek za komunální odpad není uhrazen ani na základě vydaného platebního výměru, je vymáhán daňovou exekucí. Pokud, se nepodaří místní poplatek vymoci daňovou exekucí, postupujeme celou záležitost k soudu.“

Také Studénka postrádá na svém účtu za odpadovou položku 1,7 milionu korun, stejně jako Příbor, kde evidují celkový dluh 1,1 milionu. Ten se pravděpodobně v příštím roce rozroste, a důvodem může být i navýšení místního poplatku z letošních 420 korun na budoucích 492 korun.

Všechny radnice informují o nutnosti zaplatit radniční taxy ve svých periodikách, v rozhlase, na úředních deskách a někdy i pomocí letáčků. Dlužné částky však přibývají každým rokem. Výjimkou je Fulnek, kde platí obyvatelé za jednotlivé odvozy a nikoliv formou ročního poplatku.

Autor: Adam Knesl

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení