VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé tlačí na město kvůli povodním

Fulnek-Jerlochovice - Obavy z každého většího deště sdílejí obyvatelé Jerlochovic, místní části Fulneku. Mají totiž pocit, že město nečiní dost rychle opatření, aby se neopakovala situace z léta.

24.11.2009 1
SDÍLEJ:

Fulnekem se prohnala povodeň 2. července.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Fulnečtí zastupitelé se sešli na mimořádném zasedání kvůli projednání neodkladných bodů. Jedním z nich mělo být schválení smlouvy s dodavatelem nové lávky přes Husí potok. Stará lávka, která stojí u areálu Retexu, totiž při velké vodě zachytí větve a předměty, které strhne voda, a začne fungovat jako špunt. Voda se pak vylije z koryta.

Právě té příležitosti využil Ladislav Blaheta, jenž v létě patřil k signatářům petice, kterou sepsali obyvatelé Jerlochovic, místní části Fulneku. V petici žádali město, aby urychleně učinilo opatření, které by zamezilo dalšímu zaplavení dolní části Jerlochovic. Fulnek totiž zalila záplavová vlna, která přišla pár dnů po ničivé povodni. Jerlochovice zatopila nejen voda z Husího potoka, ale i bahno stékající z polí. Lidé prchali z domovů, které zalila asi metr vysoká vlna.

Jerlochovice pociťují nezájem ze strany města

„V té přírodě už to teď tolik není vidět a mnoho se toho neudálo. Ale věřte tomu, ten vydatnější déšť, který teď byl, způsobil lidem v obci opět značné problémy. Lidé jsou rozezleni. Ty problémy se opět dostaly do popředí a my nemůžeme ustat v úsilí, aby se vytvořily účinné zábrany pro ochranu životů a majetku občanů,“ apeloval na zastupitele Ladislav Blaheta a dodal, že obec dlouhodobě pociťuje nedostatky ze strany města. „Mám na mysli například hasičskou zbrojnici, kterou je třeba odkanalizovat, neboť se tam zespod tlačí vlhko. Nechci hovořit o osvětlení, chodnících a dalších věcech,“ pokračoval Blaheta a vzápětí dodal: „Chci se zeptat, co bude s původní lávkou.“

Jako důvod obav Blaheta uvedl možnost, že na jaře může přijít velká voda. „Kdyby došlo k vylití, tak věřte tomu, že vše, co se udělalo doposud, by bylo smeteno,“ upozornil Blaheta. Blahetu snad trochu uklidnila slova místostarosty Fulneku Jaroslava Štekbauera, který ujistil, že město je již před podpisem smlouvy s firmou, která vybuduje novou lávku přes Husí potok. „Bylo to zadáváno jako řešení havarijního stavu, protože potřebujeme rychle jednat,“ poznamenal místostarosta a doplnil, že lávka bude stát o něco výše, než stojí zmiňovaná lávka u Retexu. „Bude to na patkách do oblouku, v ceně bude pěkný náběh, ostrůvek, osvětlený přechod,“ přiblížil místostarosta. Zároveň ale upozornil, že stavba je podmíněna ziskem dotace. Jakmile by nám ji přiznali, mohlo by se začít s pracemi,“ naznačil.

Asi nejdůležitější informaci posléze řekl starosta Jiří Dener. „Už jsme jednali se zemědělským družstvem Vrchovina, aby si v rámci osevních plánů vytvořili nějaké zadržovací pásy, aby ty splachy z polí nebyly takové, jak doposud. Oni sami uznávají, že osetí kukuřicí bylo nešťastné,“ uzavřel starosta.

Autor: Ivan Pavelek

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení