Kolonii na Tovární ulici ve Studénce obývají převážně romské rodiny. Právě tam se vyskytlo onemocnění tuberkulózou u jedné ženy a jejího syna. „Abych byla upřímná, bojíme se, že to dostaneme,“ svěřila se Růžena Hakelová, která bydlí nedaleko kolonie. Informaci o nemoci má od dalších obyvatel. „V městském rozhlase ale nebylo nic. Asi proto, aby lidi nepanikařili,“ podotkla.

To, že nějaká panika ve Studénce přece jen byla, potvrdila jedna zpracovnic radnice, která si nepřála uvést jméno. „Na starosti to má kolegyně, která je na dovolené. Když jsem přijela já zdovolené, slyšela jsem, že tu bylo poněkud rušno,“ prozradila. Oficiální stanovisko radnice se ale do uzávěrky nepodařilo získat, neboť včera zasedala městská rada.

Důvod kpanice je podle odborníků zbytečný. „Prevence proti tuberkulóze je u nás na velmi dobré úrovni. Očkování dostává každý již vdětském věku a riziko přenosu je minimální,“ ukllidňuje odborný plicní lékař Dušan Velart, podle nějž by kpřípadnému přenosu mohlo dojít pouze dlouhodbým kontaktem. „Riziko je minimální a hrozí člověku, který je třeba oslabený,“ nastínil Velart.

Jeho slova potvrdila i novojičínská epidemioložka Ludmila Máslová. „To riziko je skutečně minimální. My jsme do toho vstoupili na žádost lékařky, kníž se někteří nechtěli dostavit ke kontrole. Proto jsme oficiálně požádali policii o pomoc,“ uvedla. Podle Velarta jsou všichni, kdo přišli snakaženými do styku, pod kontrolou. „Ročně se vokrese objeví tak dvacet případů plicní i mimoplicní tuberkulózy, ale obavy není třeba mít,“ uzavřel Velart.