„Řečových vad u dětí opravdu přibývá,“ potvrdila učitelka mateřské školy Jana Vrbová, která by měla mít logopedickou třídu na starosti. „Kvůli nynějšímu životnímu stylu chybí dětem mluvní vzor. Dříve se více dbalo na spisovnou mluvu, dnes je vše ve zkratkách. Děti tráví čas u počítačů či televize, méně čtou, a tím zaostává celková motorika těla i mluvidel,“ doplnila Vrbová.

Termín otevření speciální třídy není ještě stanoven. „Záleží na dalším jednání s naším zřizovatelem, krajským úřadem, kterému musíme nejprve podat žádost. Dnešní legislativa není jednoduchá. Poté můžeme například dořešit přesný počet dětí v logopedické třídě. Snad se podaří třídu otevřít již v příštím školním roce,“ uvedla Jarmila Šimurdová, ředitelka MŠ Máj s tím, že prostory na zřízení třídy jsou k dispozici. „Zatím je stále volná jedna třída po zrušených jeslích. Logopedická třída by mohla eventuálně být i v prostorách školky. Proto její otevření nebude extrémní finanční zátěží,“ dodala Šimurdová.

Personál MŠ Máj také spolupracuje s logopedkou Kateřinou Kuncovou, která je myšlence otevření logopedické třídy velmi nakloněna. Podle ní, i učitelek školky, je podobných zařízení v okolí velmi málo. „Myslím si, že na Novojičínsku nic podobného není. Vím jen o Krhové na Vsetínsku,“ sdělila Vrbová, která také spolupracovala s klinickým logopedem jako bývalá zaměstnankyně dřívějšího Dětského centra. „Velmi důležitá je také spolupráce rodičů s logopedem, který určí diagnózu vady řeči a mohl by tak dítě doporučit do logopedické třídy. Speciální třída by fungovala ve školce denně v určitém časovém rozmezí. Šlo by o skupinovou integraci třídy,“ prozradila Vrbová, která podstoupila i bakalářské zkoušky z logopedie.

„Logopedů moc není a zájem rodičů o logopedickou třídu je, podle předběžného průzkumu, velký. Děti mívají vady řeči i na základních školách. Proto chceme tento záměr zrealizovat, doplnila Šimurdová, na kterou navázala Vrbová. „Toho, že bychom třídu nenaplnili, se neobávám. Pro velký zájem budeme spíše řešit opačný problém,“ uzavřela Vrbová.