VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětí je hodně, míst v mateřských školkách ne

Novojičínsko - Snedostatkem míst vpředškolských zařízení se na Novojičínsku potýká stále více obcí. Na nezájem si přitom ani nemohou stěžovat soukromé školky, kde jsou přitom poplatky od 1600do 2500korun měsíčně.

15.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Karban

Oděti nemá každoročně nouzi soukromá mateřská škola Beruška vNovém Jičíně. Ato přesto, že snárůstem cen za energie se školné vyšplhalo již na 1600korun měsíčně. „Měla jsem ztoho velké obavy. Nicméně již na příští školní rok mám zapsaných 50dětí, což je nejvyšší možná kapacita. Stejně tak na následující školní rok dopisujeme poslední děti a dáváme prostor náhradníkům,“ sdělila ředitelka Berušky Hana Skočková. Ta nyní zvažuje iznovuzprovoznění jeslí. „Jejich otevření závisí na počtu dětí a spolupráci směstem. Podle předběžného průzkumu byl ze strany rodičů ojesle zájem,“řekla.

Obdobně je na tom se zájmem rodičů a dětí také soukromá Mateřská školka Hájov, která sídlí ve stejnojmenné místní části Příbora. Je vprovozu přitom necelý rok, ale už nyní má na nový školní rok kapacitu necelých třicet mít takřka naplněnu. „Běžná školka nejraději přijímá děti od čtyř let. My bereme děti, co mají idva a půl roku,“ poukázala ředitelka hájovské mateřinky Iveta Šrubařová. Potvrdila, že zatímco školky zřízené obcemi a městy nechtějí moc brát ani děti na pouhé čtyři hodiny.

Zda je soukromé zařízení oblíbené třeba ikvůli vybavení, počtu dětí na jednu učitelku či pracovní době, nechtěla ředitelka školky na Hájově posuzovat. „Je ale jisté, že rodiče jen přivítají, když mohou mít dítě ve školce třeba do pěti nebo šesti hodin. Každý pracující člověk nemůže stíhat brát dítě ze školky do čtyř nebo dokonce do půl čtvrté,“ upozornila Šrubařová. Podle ní ale nastává vsoučasnosti problém, sehnat kvalitního pedagoga, který by chtěl vmateřské škole pracovat. „Jedna věc je ho najít, druhá zaplatit. Velká část lidí, kteří mají bakalářské vzdělání, totiž zpředškolních zařízení utíká.“

Že počet zájemců oumístění dětí do mateřských školek roste, ví například vKopřivnici. „Kprvnímu září jsme měli dalších zhruba šedesát zájemců ozařazení do mateřských škol vKopřivnici, které jsme museli odmítnout,“ podotkla vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Radomíra Michálková. Přitom vpředchozím roce nebyla situace onic jednodušší. Tehdy museli odmítnout 84žádostí oumístění. Místní radnice proto vývoj mateřských škol mapuje a vydala ianketní kupony, které mimo jiné zjišťovaly ito, jakou délku provozu školky by rodiče uvítali.

Jednou zmožností, která se nyní nabízí, je využití volných tříd na Základní škole 17.listopadu. „Vrozpočtu na letošní rok je navržena akce zřízení oddělení na této škole,“ nastínila Michálková. Rozpočet města se však teprve bude schvalovat. Ipřestože radnice nabídla prostor pro soukromé podnikání, ozřízení soukromé školky nikdo zájem neprojevil. Byl tady malý projekt jedné maminky, ale té šlo spíše ovyužití volného času dětí. Že by ale někdo chtěl přímo zřídit soukromou školku, takovou žádost jsme tady neměli,“ podotkla.

Naopak ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde, podle některých rodičů, situace sumístěním dětí do předškolních zařízení nebyla taky moc příznivá, zvažovaly místní maminky soukromou školku zprovoznit. „Chtěli bychom otevřít školku a jesle vbývalých prostorách Mateřské školy Záhuní,“ sdělila před časem Renata Stavárková jedna znavrhovatelek nové Mateřské školy. Maminky však od města žádaly finanční příspěvek ve výši 70tisíc měsíčně po dobu dvou až tří let, což jim nakonec přiklepnuto nebylo. (ela, iva,plk)

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení