VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Dvě manželství denně se rozvádějí

Novojičínsko: Průměrně dvě manželství v průběhu jednoho pracovního dne rozvádí Okresní soud v Novém Jičíně. Vyplývá to ze statistiky zmíněného soudu.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Anna a Antonín Jurčíkovi si v požehnaném věku perfektně rozumí.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Za posledních pět let rozvedl Okresní soud v Novém Jičíně 2437 manželství. Nejčastěji uváděli manželé tři důvody k rozvodu. V 1036 případech rozdílné povahy, rozdíly v názorech a zájmech, ve 154 případech dluhy, ztrátu důvěry a hádky a ve 151 případech nevěru.

„Průměrná doba jednoho rozvodu je přibližně tři až čtyři měsíce. Záleží na okolnostech případu. Pokud mají účastníci nezletilé děti, musí být nejdříve uzavřena dohoda o úpravě práv a povinností k nezletilým dětem. Nebo zda oba souhlasí s rozvodem, řízení takzvaného nesporného rozvodu probíhá rychleji,“ vysvětlila soudkyně Okresního soudu v Novém Jičíně Pavla Kotrhonzová.

V loňském roce oslavili kamennou svatbu

Naopak, jsou i v dnešní době lidé, kteří sňatkem uzavřeli dohodou o věrnosti a překonávají společně dobré i špatné po mnohé desítky let. Jako jeden z příkladů by mohli sloužit například manželé Anna a Antonín Jurčíkovi z Fulneku. Ti loni 20. září oslavili kamennou svatbu, tedy pětašedesát roků společného života. Seznámili se v Přerově. „Pracovali jsme oba v továrně na výrobu optiky. Já jsem původem z Fulneku, ale v devětatřicátem jsem odešel ještě za protektorátu do Kostelce u Holešova. Takže jsem si práci našel tam,“ uvedl Antonín krátce předtím, než se s manželkou zúčastnil slavnostního přivítání na radnici ve Fulneku a dodal, že manželka pocházela z Bochoře na Přerovsku.

Natrvalo do Fulneku se Jurčík vrátil po válce a za ním se později přistěhovala i manželka. „Pamatuji si to jako dnes.V pětačtyřicátém roce to bylo. Fulnek byl úplně vybydlený. Šel jsem k tátovi, který tu bydlel. V té době jezdil v Bílovci v družstvu, kde rozvážel zboží,“ poznamenal Jurčík. Manželé Jurčíkovi měli jediné dítě – syna. „Když měl třicet let, náhle zemřel po úrazu,“ povzdechla si Anna Jurčíková, již doplnil manžel: „Máme po něm v Ostravě vnučku, ta je dnes inženýrka.“

Manželé Jurčíkovi shodně i po všem, co spolu prožili, tvrdí, že si dělají radost navzájem. „Je pravda, že za mladších let to občas bylo všelijaké, ale čím jsme starší, tím jsme spokojenější. Velice si teď rozumíme a moc nám to pasuje,“ vyznala se Anna, která svou veselou povahou zpestřuje dlouhou dobu život členům místního Klubu důchodců a stále píše příspěvky do Fulneckého zpravodaje.

Počet rozvedených manželství u Okresního soudu v Novém Jičíně v letech 2003 až 2007
rok 2003 - 481
rok 2004 - 563
rok 2005 - 469
rok 2006 - 419
rok 2007 - 505

Ivan Pavelek, Pavel Karban

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení