VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Bílovec zachraňuje speciální školu

Zastupitelstvo města Bílovce se rozhodlo převzít funkci zřizovatele Základní školy Wolkerova. Stávající zřizovatel, Moravsko-slezský kraj, chtěl totiž speciální školu zrušit.

15.5.2015
SDÍLEJ:

ZŠ Wolkerova funguje v Bílovci již 35 let. Ilustrační foto.Foto: Archiv města Bílovce

Pokles počtu žáků, nenaplněná kapacita školy a vysoké finanční zatížení. To jsou důvody, proč už Moravskoslezský kraj dál nechce být zřizovatelem Základní školy Wolkerova v Bílovci. Bílovečtí zastupitelé proto na svém posledním zasedání stáli před nelehkým rozhodnutím.

„Integrovat tyto děti do základních škol nepokládám za vhodné," uvedl na úvod diskuse radní a zastupitel Norbert Nossek. Trestem by podle něj bylo i rozvážení dětí do okolních speciálních škol. „Vyplývá mi z toho jediné řešení děti nechat tam, kde jsou, a toto pracoviště udělat elokovaným pracovištěm některé ze základních škol," nechal se slyšet Norbert Nossek.

Málo času

S integrací žáků nesouhlasil ani zastupitel Petr Klimek. „Jsem zastáncem toho, aby byl tento typ vzdělávání na území města zachován," dodal zastupitel, jenž měl pocit, že na tak zásadní rozhodnutí mělo město málo času.

Podobnou žádost z kraje však v Bílovci projednávali již několikrát. „Kraj dlouhodobě upozorňoval, že tuto školu nebude dál provozovat. Nestojíme před rozhodnutím, jestli chceme, nebo nechceme, ale zřizovatel řekl, že od 1. září školu provozovat nebude, ať se město rozhodne, jak chce," upozornil starosta Bílovce Pavel Mrva.

Se svým názorem vystoupil i bývalý dlouholetý ředitel školy Zdeněk Jakůbek, jenž zde pracoval 39 let. Zamyslel se nad tím, co bude se zbytkem školy, a navrhl, aby se do horního patra přestěhoval dům dětí a mládeže. „Zrušit školu, to je to nejhorší, co se může stát," dodal.

Zastupitelé se nakonec rozhodli speciální školu zachovat.

Pro bylo 14 z nich, jeden zastupitel se zdržel hlasování.

„Jde nám jak o udržení kvality vzdělávání v našem městě, tak o zachování pěti pracovních míst, která by v souvislosti se zánikem školy byla zrušena. Mysleli jsme i na žáky a jejich rodiče, jimž by zrušení školy přineslo nemalé potíže," okomentoval krok zastupitelstva Pavel Mrva.

Dojíždění do Kopřivnice

Kdyby byla škola zrušena, žáci by museli dojíždět do podobného zařízení v Kopřivnici, nebo by byli přijati do základních škol ve městě. „Ale v běžných třídách by jim nemohla být věnována dostatečná individuální péče," řekl starosta.

Provozní náklady po převzetí zřizovatelské funkce jsou vyčísleny na zhruba 800 tisíc korun ročně.

„Vzhledem k tomu, že budova školy je ve vlastnictví města, museli bychom v rozpočtu počítat s provozními náklady, i kdyby byla škola zrušena," vysvětlila místostarostka Sylva Kováčiková s tím, že budova školy i nové hřiště v jejím areálu jsou podpořeny z dotací.

Její zrušení by tak mohlo v souvislosti s pravidly o přijetí dotace znamenat další komplikace. Žáky školy i jejich rodiče však starosta ujišťuje, že se pro ně tímto krokem nic nemění.

„Žáci budou nadále navštěvovat stejnou budovu, v níž se budou potkávat se známými pedagogy. Pokud jde o obec, ta bude nově vytvořenému subjektu maximálně nápomocna," uzavřel Pavel Mrva, s tím, že pokud zastupitelstvo na svém červnovém zasedání schválí doplněk zřizovací listiny, dojde k oficiálnímu převzetí školy městem 1. července letošního roku.

Autor: Simona Mikšová

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení