Připomenout občanům všech generací, jak se žilo před dvaceti lety, hodlá během listopadových dnů Nový Jičín. Ve spolupráci s městskými organizacemi totiž Nový Jičín připravil několik vzpomínkových akcí ke dvacátému výročí sametové revoluce. „Lidský mozek má tendenci potlačovat to negativní, zavírat to nepříjemné do Pandořiných skříněk, a lidé pak zapomínají to špatné a přetrvávají jim mnohem lépe ty dobré zážitky. Proto je třeba si připomenout, jaká doba tady tehdy byla,“ zdůraznil význam listopadu 1989 starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Výstava přiblíží samizdatovou literaturu

Podle mínění starosty Týle je třeba občanům připomenout, co je demokracie či jaké mají lidé dnes štěstí, když mohou bez problémů vycestovat do zahraničí. „Ani v televizi těch počinů není mnoho. Není zrovna moc pořadů, které by připomněly, jaká byla doba, že člověk nemohl normálně studovat, že mu byl předem určován osud,“ uvedl Týle.Nový Jičín se proto odhodlal připomenout sametovou revoluci pořádně. Od 1. do 30. listopadu se v Městské knihovně Nový Jičín uskuteční výstava Samizdat na Novojičínsku, která přiblíží výtisky samizdatové literatury vycházející na Novojičínsku před rokem 1989.

Beseda přiblíží plány KSČ

Druhý listopadový den pak bude patřit premiéře besedy v televizi Polar. Od 11. listopadu do 12. prosince se přízemí Městského úřadu v Novém Jičíně promění ve výstavní síň, kde budou moci lidé zhlédnout výstavu fotografií nazvanou Nový Jičín před 20 lety…a dnes. „Spousta lidí si už nepamatuje, jak vypadal Nový Jičín v osmdesátých letech. V archivu zůstaly i plány KSČ na přeměnu města, které počítaly s tím, že se otevře blahutovická atomová elektrárna a že se ve Frenštátě bude těžit uhlí. Podle makety se sídliště a paneláky měly táhnout až k tabačce. Ulice jako Hoblíkova či Žižkova měly být srovnány se zemí. Počítalo se téměř s padesáti tisíci obyvatel,“ uvedl tiskový mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl, který tuto výstavu připravuje.

Také děti nepřijdou zkrátka, budou soutěžit

Při vzpomínkách na sametovou revoluci se město zaměřilo také na základní školy a 11. listopadu se tak ve Středisku volného času Fokus uskuteční soutěž týmů ze základních škol nazvaná 20 listopadových klíčů. Soutěž bude spojena s anketou pro diváky a krátkou besedou s účastníky listopadových událostí.

Od 11. do 19. listopadu se, rovněž ve Fokusu, uskuteční výstava Jak se žilo před sametovou revolucí, jejíž expozice bude zahrnovat dobové předměty každodenní potřeby, jako jsou hračky, tisk, drogerie, oblečení či desky a kazety. „K této výstavě vyhlašujeme veřejnou sbírku. Lidé mohou nosit retro věci dvacet let staré k zapůjčení na tuto výstavu. Po ukončení výstavy budou všechny zapůjčené věci v pořádku vráceny,“ žádá město občany.

Poslední akcí, které se budou moci lidé v rámci jubilejního výročí zúčastnit, bude přednáška na téma Samizdat na Novojičínsku. Tato přednáška bude volně navazovat na listopadovou výstavu a přiblíží události sametové revoluce na Novojičínsku.