VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město usiluje o pozemky v centru

Frenštát pod Radhoštěm - Zabránit spekulativní koupi a přitom pomoci vzhledu města v jeho centru, takové pohnutky vedly většinu zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm k rozhodnutí usilovat o koupi jistých pozemků.

29.11.2010
SDÍLEJ:

Radnice ve Frenštátě pod Radhoštěm.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Pozemky, o nichž byla na posledním zasedání Zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm řeč, leží prakticky v centru města, naproti centrálnímu parkovišti u nákupního střediska Albert. Nyní je ve výběrovém řízení prodává Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Minimální nabídková cena je v tomto případě 1,451 milionu korun. Zatímco správa majetku frenštátské radnice koupi z ekonomických důvodů nedoporučovala, zastupitelé uvažovali trochu jinak. „V případě, že by se do toho výběrového řízení nikdo nepřihlásil, jsme připraveni požádat o bezúplatný převod se zdůvodněním veřejného zájmu,“ uvedl Zdeněk Svoboda, vedoucí odboru investic a správy obecního majetku frenštátské radnice.

Zastupitel Karel Míček však upozornil, že nepředpokládá, že se o pozemek nebude nikdo hlásit. „Rozumím tomu, že je to otázka peněz. Ale čekat na bezúplatný převod by bylo velmi naivní,“ řekl Míček a připomněl, že město má studii památníku Albína Poláška, který je situován právě do těchto míst. „Netvrdím, že je to to nejlepší, co se dá udělat, ale dovedu si tam představit i park nebo něco jiného,“ připustil další možnost Míček. Z centra města totiž, po velkém stavebním boomu koncem 80. let, zcela zmizela „zelená zákoutí“ a odpočinková zóna je jen přímo na náměstí.

Koupě by mohla být spekulativní

Samotná trojice pozemků, které tvoří souvislý celek, ani příliš mnoho možností využití nenabízí. Problémem je totiž zatrubněná vodoteč, jež jimi prochází. Vedoucí stavebního odboru Marie Chromčáková ujistila, že pozemky jsou v územním plánu vedeny v pásmu občanské vybavenosti, takže jejich využití může být široké. Od staveb obytných objektů, přes provozovny až po odpočinkovou zónu. Vzhledem k ochrannému pásmu kvůli vodoteči ale přichází v úvahu právě nějaký park, sportoviště, případně i parkoviště.

„I já si umím představit, že tam bude nějaká plocha, která oživí střed města. Takže musíme zvážit riziko, zda do výběrového řízení půjdeme,“ řekla k věci starostka města Zdeňka Leščišinová.

Míček připomněl, že město již dříve prodalo pozemek vedle toho, o němž nyní jedná. Pro kupce to podle něj byla výhodná cena, a dokonce se již pozemky objevily v nabídce k odkoupení, ale za mnohem vyšší cenu. „Takže si myslím, že po tom někdo půjde a bude to chtít získat, když už pro nic jiného, tak pro spekulaci,“ upozornil Míček.

V úvahu připadá ještě také bezúplatný převod. Podle bývalého starosty Stanislava Hrabovského o něj město žádalo již několikrát, doposud však vždy neúspěšně.

Míček připomněl, že poté, co došlo ke změně na postu vedoucího okresního pracoviště ÚZSVM, je tato instituce vůči požadavkům měst vstřícnější a mělo by se s ní, nejen o tomto pozemku, jednat. Výběrové řízení ale zrušit nelze. ÚZSVM se může maximálně ještě v jeho průběhu rozhodnout, že vítěze nevybere. Město se může přihlásit do 30. listopadu, podmínkou je složení kauce, která musí být ve výši desetiny celkové ceny. Nyní ale může být vše jinak.

Autor: Ivan Pavelek

29.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení