VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městům otevření dálnice pomohlo

Novojičínsko - Během března uplyne rok od chvíle, kdy byla na Novojičínsku zprovozněna dálnice. Její roční fungování již přineslo své ovoce. Většina měst totiž pocítila značnou úlevu v dosud dosti problematické dopravě.

22.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

STAV PO ROCE

Dálnice přinesla novojičínským městům úlevu. I takto by se dalo zhodnotit její více než roční fungování. Na to, jak a co konkrétně se změnilo ve městech, která dříve hlásila značné problémy v oblasti dopravy, se Deník rozhodl podívat v rámci pravidelné rubriky stav po roce.

K městům na Novojičínsku, v nichž výrazně ubylo komunikací zacpaných automobily, patří beze sporu Fulnek. Situaci zde výrazně zklidnilo vybudování obchvatu Hladkých Živoříc, ze kterého se lze bez větších problémů napojit přímo na D47. Řidičům tak odpadl komplikovaný a zdlouhavý průjezd Životicemi a tím pádem i městem Fulneku. „Mohu říct, že občané jsou s otevřením dálnice spokojeni. Ulevilo se nám,“ popsala současnou situaci ve Fulneku starostka města Jana Mocová. „Změny jsou patrné hlavně ve směru na Nový Jičín a Opavu, protože většina řidičů sjede hned na onen přivaděč,“ doplnila Mocová vzápětí.

Kromě samotného centra Fulneku se, dle slov starostky, velmi ulevilo hlavně místní části nazvané Stachovice. Protože změny v dopravě jsou znatelné, město nedělalo, a v budoucnu zatím ani nechystá, nějaký průzkum, který by dokázal úbytek aut vyčíslit. „Přiznám se, že žádný průzkum jsme nedělali. Jsou to státní silnice, po kterých se jezdilo, a já jsem si tak myslela, že toto je kompetence majitele, tedy ředitelství silnic a dálnic,“ vysvětlila Mocová a pokračovala: „Vnímáme, a je logické, že ti, co jedou od Opavy a na Jičín místo zdlouhavého projíždění naším městem najedou na přeložku.“

Městem, kde průzkum dopravy v nejbližší době chystají, jsou Odry. Zde na podzim došlo k dlouho očekávanému zprovoznění přípojky u Mankovic. Předpoklad, že dálnice situaci výrazně pomůže, se nakonec potvrdil. „Jsme rádi, že to dopadlo. Myslím si, že převážná část občanů, kteří jsou motoristy tuto změnu přivítala,“ komentoval situaci oderský starosta Pavel Matůšů a pokračoval: „Jak jsme to poznali z hlediska dopravy, vám v tuto chvíli ještě nejsem schopen říci, protože jsme zatím nedělali žádné statistické vyhodnocení. Už jsem ale mluvil s vedoucím odboru dopravy, jestli by něco takového bylo možné, protože i mě samotného pokles vyjádřený v číslech zajímá. Každopádně již nyní můj subjektivní pocit je ten, že doprava ve městě klesla minimálně o třicet procent.“ Kdy se obyvatelé Oder dočkají vyčíslení úbytku automobilů ve městě, zatím jasné není. Starosta ale věří, že to bude zanedlouho. „Průzkum bude, protože máme prostředky na to, vyhodnotit průjezdnost. Ale ještě jsme se k tomu nedostali. Předpokládám, že na to přijde řada v jarních měsících,“ potvrdil Matůšů.

Spokojeni se zprovozněním dálnice jsou také v Bílovci. „Co se týká dálnice, tak jsme za ni samozřejmě rádi, protože je mnohem lepší spojení s centrem a Ostravou, než tomu bylo dříve,“ zhodnotil současný stav místostarosta města Petr Faldík. I přes pozitivní hodnocení však zmínil skutečnost, se kterou město až tak nepočítalo. „Já bych řekl, že ubyly, ale zejména ty nákladní. Osobních je sice také o něco méně, ale přeci jen jsme předpokládali, že jejich úbytek bude větší,“ řekl Faldík s tím, že nyní se situace začíná zlepšovat a že město i občané jsou za dálnici rádi: „Vidíme v tom výhody po všech stránkách. Lidé se mohou mnohem snáze dostat jak za prací, tak například za nákupy.“

Autor: Jana Hromočuková

22.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení