VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milan Píka převzal medaili Senátu na letišti v Mošnově

Mošnov /FOTOGALERIE/ - V rámci letošních Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově převzal Pamětní medaili Senátu ČR syn generála Heliodora Píky Milan Píka, komunisty popraveného v roce 1949.

20.9.2009
SDÍLEJ:

Během Dnů NATO na mošnovském letišti předal předseda Senátu Přemysl Sobotka pamětní medaili Milanu Píkovi, synovi popraveného generála Heliodora Píky.Foto: Martin Kůs

Tu mu osobně předal předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka. Jak zdůraznil, Česká republika tak oceňuje u příležitosti šedesáti let od dne, kdy komunistický režim ukázal svoji zvůli naplno a Heliodora Píku popravil, mimořádného člověka, osobnost, která vždy bude symbolem poctivého a nezlomeného vlastence.

Píka: Historie se nedá zfalšovat

„Jak jsem už řekl panu předsedovi Senátu, jsem opravdu rád, že nadešla ta doba, kterou můj otec předpokládal. Protože jak ve svém posledním dopise, tak při našem rozhovoru v noci předtím, než odešel, řekl, že historie se nedá tak jednoduše zfalšovat, že přijde doba, kdy budeme svobodně projevovat pravdu. Tenkrát mne prosil, abych, až ta doba přijde, očistil jeho jméno,“ řekl bezprostředně po převzetí medaile Milan Píka.

Dodal také, že je rád, že s přispěním dalších lidí, se to dnes podařilo. Zdůraznil, že historické události je třeba neustále připomínat, aby lidé a společnost byla hrdá na to, že jsou Češi, nebo Slováci. „Chtěl bych, aby oba národy uctívali svoji hrdost jako v dobách mého otce podobně, jako Američané, když si při hymně dávají ruku na srdce. Věřím, že taková doba přijde,“ svěřil se Milan Píka.

Děti historie zajímá, ale přehled o ní nemají

Medaile mu udělala radost. Vnímá ale, že to není jeho zásluha, ale zásluha jeho otce. On sám prý jen splnil slib, který pár hodin před smrtí otci dal.

Milan Píka pozitivně vnímá nejen možnost říkat pravdu, ale i to, že dnešní mládež tuto pravdu nejen poslouchá, ale hlavně vnímá a přemýšlí o ní.

„Minulý týden jsem byl v několika školách v Ostravě. Mluvil jsem i s dětmi, které díky svému věku nemají takový přehled o historii. Ale zjistil jsem, že o ni mají zájem. Naslouchali mým slovům s velkým zájmem, a to mne opravdu potěšilo,“ řekl Milan Píka a dodal: „Věřím v tuto mladou generaci, že se jí podaří vytvořit konečně dobrou demokratickou společnost. Vím, že dnes ještě nejsme v tomto směru, stále toho hodně chybí, stále jsou různé problémy. Možná malicherné, možná zaviněné touhou lidí po moci, po financích. Měli bychom být vůči těmto snahám ve střehu a nedovolit je.“

Život zasvětil armádě
Generál Heliodor Píka se narodil 3. července 1897 ve Štítině na Opavsku. Během první světové války se přidal k Čs. legiím v Rusku. Po válce studoval vojenské řemeslo ve Francii. V roce 1921 se oženil s Marií Sehnalovou a o rok později se jim narodil syn Milan. V průběhu druhé světové války se stal atašé a velitelem mise Československé armády v Moskvě. V roce 1942 začal Píka v Buzuluku formovat jednotku československé armády z československých vojáků v sovětských zajateckých táborech.

Už tehdy poznal skutečnou tvář komunistického zřízení. V květnu 1945 se vrátil do Prahy, kde byl jmenován náměstkem náčelníka generálního štábu Československé armády. Po únoru 1948 byl zatčen a obviněn ze zrady a ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 21. června 1949 na dvoře plzeňské věznice Bory.

Tato poprava byla první politickou justiční vraždou v socialistickém Československu. V roce 1968 byl s pomocí prezidenta L. Svobody proces s Píkou obnoven a vojenský soud v Praze konstatoval jeho nevinu a plně ho rehabilitoval. Skutečného uznání se však dočkal až po roce 1998. Jeho syn Milan, který včera medali za svého otce převzal také poznal jako druhoválečný pilot Britského královského letectva komunistické vězení, dokonce stejné, jako jeho otec. Nakonec byl ale díky intervenci Ludvíka Svobody propuštěn.

Zdroj: Wikipedie

Autor: Martin Kůs

20.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení