VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstvo nedalo centru denních služeb ani korun

Odry - Do neočekávaných obtíží se dostává Centrum denních služeb, které funguje vKlubu Zvoneček vOdrách. Zatím nedostalo od ministerstva žádné peníze na krytí nákladů.

24.1.2009
SDÍLEJ:

Centrum denních služeb v Odrách navštěvuje pravidelně osmnáct uživatelů.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Oderský klub Zvoneček při Asociaci rodičů a přátel Zdravotně postižených dětí v ČR poskytuje dvě registrované sociální služby, a to Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a Centrum denních služeb. Jako nevýdělečná organizace Zvoneček požadoval peníze na krytí provozních a mzdových nákladů po ministerstvu práce a sociálních věcí, které krylo tyto náklady loni.

Letos Zvoneček žádal zhruba 96 tisíc korun na první zmíněnou službu a 427 tisíc korun na druhou službu. „Na internetových stránkách ministerstva v předběžných výsledcích dotačního řízení na registrované služby je pro naši organizaci dvě sta dvacet tisíc korun na první službu a na centrum denních služeb je nula. To je pro nás šok,“ zmínila se vedoucí centra Klára Galetková.

„Říkali nám, že pokud se sociální služba zaregistruje, kraj to podpoří, tak ministerstvo to bude brát na zřetel. To centrum je třikrát týdně, schází se tam absolventi speciálních tříd a zvláštních škol při aktivizační a vzdělávací činnosti. Platí se to podle stupňů závislosti. Lidé na to dostávají peníze od státu. Na ty základní náklady by mělo dát peníze ministerstvo. Ani na teplo, ani na vodu, ani na energii, ani na mzdy jsme ale nedostali ani korunu,“ pokračovala Galetková.

Dotazovala se u kraje i na ministerstvu. „Tam mi paní Pourová sdělila, že ministerstvu schází dvě miliardy. Když jsem se ptala, z čeho máme hradit lidi, kteří pracují na pracovní smlouvy, tak řekla, že neví. Ti lidé mají smluvní platy, které jsou nižší než tabulkové,“ povzdechla si Galetková. Centrum denních služeb v Odrách je v okrajové oblasti Moravskoslezského kraje a slouží oblasti Oderska,Vítkovska, Fulnecka i Ostravska. Je jediné v dosahu 45 km. Tyto i další informace Galetková odeslala na kraj i na ministerstvo v dopise, v němž se odvolává proti rozhodnutí ministerstva. „Uživatelé centra mají kombinovaná zdravotní postižení. To znamená, že bývají i nemocní, absolvují rehabilitaci, odborná vyšetření, na která dojíždějí. V tento den sociální službu nemohou využívat, a tedy neplatí za ni. Jak získat peněžní dávky, které uživatelé dostávají od státu na sociální služby – podle stupňů závislosti, zpět do sociálních služeb? To je otázka k řešení pro Ministerstvo práce a sociálních věcí a nikoliv pro neziskovou organizaci,“ upozorňuje v dopise Galetková.

Pravidelně tuto sociální službu v současnosti využívá 18 uživatelů. Krajská hygienická stanice povolila maximální počet 24. Za loňský rok Centrum denních služeb v Odrách zaznamenalo 701 návštěv uživatelů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, konkrétně vedoucí oddělení styku s veřejností Jiří Sezemský, na písemné dotazy v této záležitosti neodpovědělo.

Autor: Ivan Pavelek

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brankář Petr Hromada ještě v dresu Vsetína.

Tatra hlásí výraznou posilu do branky

Lubomír Veřmiřovský.

Extraligová Kopřivnice má nové vedení

Akcie OKD byly při privatizaci podhodnocené, potvrdil posudek

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Stavba další dálnice začíná. Práce potrvají skoro čtyři roky

Jízda mezi Frýdkem-Místkem a Novým Jičínem se změní. Pár měsíců poté, co se stavbaři pustili do dokončení dálniční křižovatky v Rychalticích, začínají práce i na navazujícím silničním úseku až do obce Rybí. Současná silnice I/48 se změní v dálnici.

HLASUJTE: Vyberte nejoblíbenější podnik kraje

/SOUTĚŽ DENÍKU/ K létu neodmyslitelně patří posezení na předzahrádkách s chlazeným pivečkem v ruce, sklenicí nebo třeba setkání s kamarádkou u ledové kávy. Vyberte z našeho seznamu hospůdek, barů a podniků Moravskoslezského kraje tu nejoblíbenější.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies