VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mlýn má nové lákadlo

Funkční válcovou mlecí stolici mohou nyní spatřit v chodu návštěvníci Bartošovického mlýna. Mlecí stolice je stroj vyrobený okolo roku 1925 pardubickou firmou Macháň a Vavřena.

6.7.2016
SDÍLEJ:

Transport válcové mlecí stolice do mlýna musel provést jeřáb.Foto: archiv Davida Veverky

„Stroj byl nejprve převezen ze mlýna v Kameničkách na Chrudimsku, kde vnikají z mlýnice sklady, a stroje byly určené k likvidaci," uvedl restaurátor mlýnských strojů David Veverka a dodal, že ve snaze zachránit technologii mlýna bylo zpracováno několik projektů na transfer strojů do mlynářských muzeí, jeden z nich do památkově chráněného mlýna v Bartošovicích na Novojičínsku.

„Stroj měl vhodně doplnit dnes již nezachovanou válcovou mlecí stolici od stejného výrobce," doplnil David Veverka.

Z historie mlýna:1678 – první zmínka o mlýnu
1828 – majitelem se stává mlynář Ignác Böhnisch z Kunína
1945 – poslední majitel mlýna z rodu Böhnischů, Alfred Wilhelm, zastřelen sovětskými vojáky přímo na pozemcích mlýna
1945 až 1959 – mlýn je v národní správě
1959 – součást JZD Bartošovice
1968 – přechod pod Vysokou školu veterinární
1973 – konec činnosti mlýna, začíná období chátrání
1996 – mlýn kupuje současný majitel Vladan Mácha

Vlevo: Mlecí stolice před restaurováním. Vpravo: Takto vypadá funkční mlecí stolice v Bartošovickém mlýně.

Vlevo: Mlecí stolice před restaurováním. Vpravo: Takto vypadá funkční mlecí stolice v Bartošovickém mlýně. foto: archiv Davida Veverky

Mlecí stolice v Bartošovicích je ojedinělá

Nově instalovaný stroj v Bartošovickém mlýně jistě upoutá pozornost každého návštěvníka. Snahou všech dotčených osob bylo hodně doplnit dnes již nezachovanou válcovou mlecí stolici od stejného výrobce. To se nakonec podařilo díky vzájemné spolupráci majitele Bartošovického mlýna Vladana Máchy a restaurátora Davida Veverky.

Válcová stolice prošla důkladnými renovacemi a opravou, na kterých pracoval restaurátor strojů David Veverka za finančního přispění Moravskoslezského kraje na obnovu památek. Renovace a restaurátorské práce prováděl speciální metodou schválenou Národním památkovým ústavem.

„Při této metodě zůstane zachován původní vzhled stroje i patina se známkami opotřebování," vysvětlil restaurátor David Veverka a zároveň upozornil, že stroj od tohoto výrobce, jímž byla pardubická firma Macháň a Vavřena, není v žádném jiném muzejním objektu v České republice.

„Návštěvníci jej mohou zhlédnout v rámci expozice provozuschopné původní technologie mlýna. Pan Vladan Mácha každého rád provede po mlýně i po galerii po předchozí telefonické objednávce," dodal David Veverka.

Restaurování válcovací mlecí stolice.

Restaurování válcovací mlecí stolice. foto: archiv Davida Veverky

Válcová mlecí stolice ve mlýně slouží k rozemílání meliva na směs malých částeček, z kterých se dalšími technologickými procesy získávají použitelné produkty, například mouka a krupice. „Nejprve je zrno vedeno na čistící stroje, dále na loupačku. Ze zásobníku jde do válcové stolice.

Je rovnoměrně dávkováno podávacími válečky mezi dva rýhované válce, otáčející se rozdílnou rychlostí a tím dochází k jeho roztržení neboli rozemletí. Mezi válci je malá mezera, která se dá pomocí seřizovacího mechanismu nastavit," popsal práci stroje David Veverka a upozornil, že melivo musí projít mezi válci opakovaně.

Ve mlýně bylo stolic několik a povrch válců a rýhování se lišily podle potřeby mlýnského procesu. „Rozemletou směs vytřídí stroj vysévač a krupici vyčistí stroj reforma. Dopravu ve mlýně zajišťují kapsové a šnekové dopravníky," uzavřel David Veverka.

Kdo chce vidět, jak válcová mlecí stolice pracuje, má nyní možnost.

Autor: Ivan Pavelek

6.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení