VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K projektu zavedení moravskoslezské karty se přidá také Nový Jičín

NOVÝ JIČÍN - Moravskoslezská karta, univerzální platební prostředek vdopravě a službách, by měla vbudoucnu sloužit i občanům Nového Jičína.

30.8.2007
SDÍLEJ:

Moravskoslezská karta, univerzální platební prostředek v dopravě a službách, by měla v budoucnu sloužit i občanům Nového Jičína.Foto: DENÍK/Ellen Weissbrodová

Právě dnes podepíše starosta Nového Jičína Ivan Týle memorandum o budoucí spolupráci a společném postupu při zavádění Moravskoslezské karty mezi Moravskoslezským krajem a mimo jiné také městem Nový Jičín. Kprojektu se kromě něj zapojí také statutární město Frýdek-Místek, Havířov, Karviná a Opava. „Podepsání memoranda znamená ochotu spolupracovat dál,“ uvedl Týle.

„Moravskoslezská karta bude sloužit především občanům. Bude to něco na způsob naší elektronické peněženky,“ nastínil Týle. Vprojektu jde především o to, sjednotit platbu za jízdné provozovatelů hromadné dopravy. Jednou univerzální čipovou kartou by se tak dalo zaplatit jízdné vautobuse, ale také různé další služby. „Záměrem karty je využít ji jako identifikátor v rámci různých čipových systémů zavedených v kraji, elektronickou peněženku v parkovacích automatech i dopravních prostředcích MHD, nabízí se její použití i jako nosiče statistických dat o využití dopravních prostředků v rámci MHD a například také jako nosiče elektronického podpisu,“ naznačila mluvčí Moravskoslezského kraje Tereza Hlaváčová.

„Karta umožní našim občanům, aby bez problémů dojeli například do Ostravy. Výhodou je to, že ssebou nemusí mít finanční hotovost na jízdné,“ vysvětlil Týle. Podle něj byli osloveni všichni provozovatelé hromadné dopravy, i města, která provozují městskou hromadnou dopravu. „Nám to bylo nabídnuto, jako provozovateli městské hromadné dopravy,“ doplnil Týle. Pevný termín zavedení karty však zatím znám není. „Všechno se odvíjí od snahy jednotlivých účastníků. Zřejmě vřádech jednoho až dvou let by mohly platit první výhody sjednocení provozovatelů hromadné dopravy,“ dodal.

Zavedení projektu by však mohlo být vážně ohroženo, pokud by se do něj nezapojilo také město Ostrava, které dnes memorandum nepodepíše. „Městu Ostrava se zatím nepodařilo k podpisu dnešního memoranda přikročit z procedurálních důvodů. Věříme, že v nejbližší době se k projektu Moravskoslezské karty připojí ajejí účast uvítáme, protože bez účasti Ostravy by byl projekt obtížně realizovatelný,“ uvedla Hlaváčová.

30.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení