VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mořkov: Původní budova školy dostane nový kabát

Stavaři, tesaři, klempíři a další pracovníci obsadí začátkem června původní budovu školy v Mořkově. Školní zařízení se tak dočká celkové rekonstrukce vnitřních prostor i střechy.

9.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Na největší akci letošního roku, rekonstrukci staré budovy školy, se pomalu začínají připravovat v Mořkově. Se stavebními pracemi, které by měly trvat jednadevadesát dní, chtějí začít už 1. června.

„K této rekonstrukci jsme přistoupili hlavně z důvodu toho, že v září potřebujeme otevřít dvě první třídy a z kapacitních důvodů jsme již neměli dostatek místa v nových pavilonech školy," vysvětlila starostka Mořkova Ivana Váňová s tím, že se na tuto akci postupně chystají už téměř tři roky.

Budova původní mořkovské školy se tak zanedlouho dočká opravy střechy i celkové rekonstrukce vnitřních prostor. Kompletní práce zahrnou výměnu dlažeb, rekonstrukci elektriky i vzduchotechniky, sociálního zázemí v prvním patře, v jednotlivých místnostech instalují také nové podlahy či radiátory.

Tento objekt, respektive jeho přízemí, je v současné době dětem k dispozici pouze na výuku výtvarné a hudební výchovy a pro školní družinu. V měsíci červnu tak tyto prostory dočasně přestěhují do nových pavilonů školy. První patro staré školy není z havarijního důvodu přístupné. To by se ale mělo chystanou rekonstrukcí změnit.

Odborné učebny, knihovna i klubovna

„Tesařské, klempířské a pokrývačské práce začnou rovněž prvním červnovým dnem a budou ukončeny v polovině srpna," uvedla dále Ivana Váňová s tím, že opravu střechy pokryjí finančními prostředky z rozpočtu obce. Stavební práce naplánovali právě na období letních prázdnin tak, aby mohli prvňáčci do nového školního roku nastoupit do rekonstruovaných prostor, a to bezproblémově v řádném termínu 1. září.

„Budova školy musí být plně k dispozici žákům, kteří v září nastoupí do dvou prvních tříd a dětem, které navštěvují školní družinu. V prvním patře školy budou žákům k dispozici odborné učebny výtvarné a hudební výchovy," dodala starostka Mořkova s tím, že budou školáci moci využívat také služeb tamní knihovny.

V prvním patře chtějí totiž sloučit obecní a školní knihovnu v jednu, a tím zajistit malým i větším čtenářům kvalitnější nabídku. Ve stejném poschodí navíc vymezí prostor pro volnočasové aktivity dětí a pro klubovnu s čajovnou, kde se budou moci scházet zájmové skupiny všech věkových kategorií.

Už v průběhu března podepsala obec smlouvu o dílo s firmou JVAgro z Rožnova pod Radhoštěm, která provede tyto práce za částku zhruba 4,8 milionů korun. Obec v této záležitosti podala žádost o dotaci na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale podle slov mořkovské starostky stále čekají na výsledné rozhodnutí.

„V případě, že bychom dotaci obdrželi, pokryla by náklady z pětaosmdesáti procent a zbývající část bychom dofinancovali z vlastních zdrojů. Pokud se stane, že nám dotace nebude přiznána, budeme muset vše zafinancovat sami," poznamenala Ivana Váňová.

Vedení obce ve spolupráci s ředitelkou Základní a mateřské školy Mořkov Yvonou Šindlerovou připravuje také žádost o navýšení počtu dětí ve školní družině. V nadcházejícím školním roce 2016/2017 chtějí ze současné nedostačující kapacity dvou tříd otevřít třídy tři. Její prostory by tak měly nově pojmout až osmdesát dětí. Aktuálně se jich v družině schází 55, s plánovaným otevřením dvou prvních tříd s 45 prvňáčky však očekávají ještě větší zájem.

Chtějí vyhovět všem rodičům

V minulých dnech zároveň připravili žádost na Moravskoslezský kraj, která se týká prodloužení působnosti předškolního oddělení mateřské školy v budově základní školy, a to až do roku 2019. Dosavadní povolení skončí škole k poslednímu srpnovému dni letošního roku.

„Tyto žádosti na Krajský úřad byly podány na základě získané informace od matrikářky obce paní Libuše Hegarové, která má k dispozici počty narozených dětí. Naším cílem je vyhovět, pokud možno, všem rodičům, aby mohli umístit své děti v předškolním a školním zařízení v místě bydliště," uzavřela mořkovská starostka.

Ivana Reková

Autor: Redakce

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení