VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motoristé si pletou lesy se závodní tratí

Valašsko - Nekonečný boj svádějí myslivci a lesníci s motorkáři, kteří zejména v období deštivého počasí dělají škody na lesních cestách, pěšinách i v porostech. trápí je ale také jezdci na koních.

26.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Podle vedoucího Lesní správy Buchlovice Zdeňka Zálešáka se lidmi plní i dříve nedotčená místa. „Motoristé jezdí po lesních silničkách, na něž je vjezd podle zákona o lesích, ale také dopravními značkami zakázán. Motorkáři, cykloturisté a jezdci na koních užívají nejen vyznačených lesních cest pro pěší turistiku, ale zajíždějí i do porostů,“ postěžoval si Zálešák. Škody podle něj způsobují v lesích také majitelé terénních čtyřkolek.

Majitelé vozů s registrační značkou většinou zmíněná místa nevyhledávají. „Vědí, že jsou poměrně lehce dohledatelní. Ale s těmi, kteří registrační značky nemají či s motorkáři, jejichž stroje je také postrádají, si jen stěží dokážeme poradit. Oni nám prostě v lese nezastaví, ale na rychlých strojích ujedou,“ neskrývá rozčilení Zálešák.

V terénu jsou podle něj i myslivců motokrosaři prakticky nedopadnutelní a nedohledatelní. „Protože je tam motorkáře a čtyřkolkáře těžké chytit, policisté se na ně důsledně zaměřují při kontrolách silničního provozu. Prověřují, zda mají registrační značky, doklady od vozidla a řidičská oprávnění,“ sdělil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Dodal, že lesní zákon zakazuje vjezd do porostu všem motorovým vozidlům, vyjma těch lesnických. Proto je po-dle něj potřeba, aby účinně fungovala spolupráce lesní stráže, lesáků, myslivců a turistů, kteří nebudou nedisciplinované chování motorkářů v lesích trpět.

Kriticky se na adresu jezdců na koních, terénních motocyklech a čtyřkolkách vyjádřil i předseda Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Karel Blahušek. „Někteří motorkáři si pletou cesty v našich revírech se závodními nebo motokrosařskými tratěmi. Hluk motorů jejich strojů ruší a plaší zvěř. Jezdci na koních, kteří projíždějí honitbami navečer a za šera, zase mění svým způsobem pastební cyklus zvěře,“ poznamenal Blahušek.

Zajedno je s ním i člen Klubu českých turistů Jiří Orany z Uherského Hradiště, který se už několik let podílí na obnově turistického značení. S lesními vandaly má své zkušenosti. „Štve mě, že pěšiny a stezky v lesích rozbíjejí za mokra koňáci a motorkáři,“ dodal rozhořčeně Orany.
Své výhrady k lesákům však mají naopak i jezdci. „Pravda, škody někteří z nás v lesních porostech dělají, ale lesáci by si také měli zamést před svým vlastním prahem. Jejich traktory za mokra rozrývají cesty tak, že se po nich nedá chodit,“ poznamenal motorkář, který si ale raději přál zůstat v anonymitě.

Přestože je velký počet škod způsobených lesům zaviněn přímou činností člověka, přírodu nelze před lidmi a rekreací uzavírat. „Naopak musí být k dispozici v takovém rozsahu, aby umožnily lidem rekreaci, pro niž lesníci a pracovníci chráněných krajinných oblastí vytvářejí určité podmínky. Za jejich porušení ale musejí následovat přísné sankce,“ potvrdil vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje Jaroslav Hrabec.

Zdeněk Skalička

26.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení