VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci na honech jsou pod drobnohledem policie

Novojičínsko /ANKETA/ - Namátkové policejní kontroly myslivců na honech by měly zajistit i v tomto období bezpečný průběh listopadových odlovů. Myslivci tuto aktivitu vítají.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Šárka Butnikošarovská

Hlavní lovecká sezona začala. I v lesích na Novojičínsku, se objevují skupiny myslivců, kteří právě v listopadu loví zajíce a bažanty. Pro myslivce znamenají tyto každoroční sešlosti společenskou událost, kdy jsou pozváni nejen členové sdružení, ale také zájemci z okolních honiteb a další hosté. Na bezpečnost před, během i po honu dohlížejí nejen samotní myslivci, ale také policisté, kteří mimo jiné kontrolují i to, zdali nejsou lovci pod vlivem alkoholu.

Myslivecké spolky mají povinnost každý hon, případně jeho změnu, nahlásit na příslušném městském úřadě. „O kontrolách myslivci nevědí, ale mohou s nimi počítat. V rámci spolupráce s úřady máme informace kdy, kde a za jaké účasti budou hony probíhat,“ vysvětlil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Policisté z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Nový Jičín, kteří mají kontroly na starost, dohlížejí na legitimnost průkazů zbraní, zbrojních průkazů, technický stav zbraní a také to, jestli nejsou jejich majitelé podnapilí. Ačkoli myslivci dopředu hlásí termíny honů, není pravidlem, že u nich bývá přítomna policie.

Českomoravská myslivecká jednota tyto kontroly vnímá jednoznačně pozitivně. „Doufáme, že v těchto akcích bude Policie ČR dále pokračovat. Mají totiž pozitivní preventivní charakter,“ uvedl tiskový mluvčí myslivecké jednoty Jiří Šilha. S tím souhlasí i předseda Okresního mysliveckého spolku Nový Jičín Josef Pavelka: „Policejní kontroly určitě vítáme. Jde tady především o bezpečnost při lovu,“ dodal předseda.

Policisté budou dohlížet i na to, zdali nejsou mezi honci přítomny osoby mladší patnácti let. Podle mluvčího Tomšíka tyto preventivní akce skutečně přinášejí své ovoce. „Nedochází tak často k tomu, že by byli ovlivněni nějakou látkou nebo, že by měli něco v nepořádku. Opravdu si to hlídají. Jsou to výjimečné případy, kdy něco zjistíme, třeba pochybení nebo alkohol,“ uzavřel Tomšík.

Potáhnout a pal?

Myslivci na honech pili alkohol, občas ho pijí i v současné době a dá se předpokládat, že tu a tam se některý napije i v budoucnu. Obecně totiž v minulosti převládal názor, že ta butylka se šnapsem jaksi k honu patří. Řada českých filmů je toho dokladem. Jenže těch průšvihů, které ovínění myslivci natropili, bylo již dosti, a tak je docela správné, že se někdo zaměřil na to, zda v sobě před honem nemají nějakou tu promile. Vždyť i loni se našly ojedinělé případy mužů v kamizolkách, kteří měli na honu upito. Je s podivem, že si to někdo vůbec zkusí, přestože má přes rameno zbraň, o které ví, že ji dříve či později použije. A kulka či broky, jak známo, se od živého organizmu neodrazí. Špatně mířená střela nadělá hlavně škodu. Když trefí zvíře, tak většinou nepřesně, a ona oběť pak musí v bolestech vyčkat na ránu z milosti. Když myslivec trefí kolegu nebo jiného civilistu, je bolest dvojnásobná. Trpí oběť i střelec. A to třeba právě kvůli pár deci alkoholu. Myslivci jsou nebezpeční již jen z podstaty, že střílejí jako jediní ve volném terénu. Proto by oni sami k sobě měli být mnohem kritičtější. A pokud je mezi nimi přece jen takový, který celý hon bez loku nevydrží, pak by jej v prvé řadě měli umravnit jeho kolegové a ne policie. Třeba tím, že mu po zbytek honu zakážou střílet a nechají jej sesbírat prázdné nábojnice. Občas se jich najde pěkná hromádka. (ipa)

Autor: Věra Růčková

Myslíte si, že jsou myslivci pro své okolí nebezpeční?

Ano

0 %

Ne

0 %

Ne více než ostatní lidé

67 %

Ano, protože na honech pijí

33 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení