VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivecké sdružení plánuje další obnovu remízků

Hodslavice - V souvislosti s průmyslovým zemědělstvím zmizelo mnoho přirozených útočišť divoké zvěře. Po úspěšné realizaci Obnovy Zahradníkovy cesty se příští rok pustí myslivci z Hodslavic do dalšího úkolu.

11.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Hana Klečalová

Tento rok, přesněji v říjnu, proběhl díky mysliveckému sdružení v Hodslavicích projekt s názvem Obnova Zahradníkovy cesty. Tamější myslivci však ve svém snažení hodlají pokračovat. Další cíl, v podobě realizace výsadby stromového a keřového remízku, je na dosah ruky. V příštím roce plánují hodslavičtí myslivci výsadbu remízku na hranicích tří katastrálních území, a to Hodslavic, Bludovic a Životic, který bude zároveň kopírovat styk katastrů Hodslavic a Životic, až po mez v lokalitě na Půšťach.

Remízek podél hranic katastru Hodslavic a Životic by měl být široký okolo dvaceti metrů a dlouhý osm set metrů. „Odměřené parcely zůstávají i nadále v majetku vlastníků původních parcel. Na nově vyměřených parcelách by byla provedena výsadba sazenic listnatých dřevin a keřů,“ informoval Martin Repta, předseda Mysliveckého sdružení Hodslavice. Podle něj by byly vysazeny dvě řady keřů, například hloh obecný, svída krvavá, ptačí zob, řešetlák počistivý, líska obecná nebo trnka obecná. „Ty by měly být vysazeny ve sponu metr krát metr a uvnitř takto vzniklého remízku by byla provedena výsadba listnatých sazenic, a to třeba buku lesního, lípy malolisté, javoru klenu a tak dále, ve sponu jeden a půl metr krát jeden a půl metru,“ doplnil Repta. Celá lokalita bude zřejmě oplocena lesnickým pletivem, které by mělo zamezit přístupu zvěře, a tak zabránit i poškození provedené výsadby. Aby mohla zvířata procházet skrz remízek, budou pro ni ponechány dva průchody. Myslivci počítají také se zřízením přejezdu pro zemědělskou techniku.

Podobné akce si žádají oporu nejen v lidské vůli, ale i ve finanční sféře. „Náklady na realizaci projektu bychom hradili z prostředků Mysliveckého sdružení Hodslavice, za pomoci některého z dotačních titulů ministerstva životního prostředí nebo ministerstva zemědělství,“ uvedl Repta.

Z těchto peněz by se zaplatilo geometrické zaměření parcel, zapsání změny kultury u nově vzniklých parcel na katastrálním úřadě, vlastní realizace výsadby stromů a keřů a jejich následná ochrana. Ta spočívá především ve výstavbě oplocení a ochraně proti buřeni vyžínáním.

Myslivecké sdružení si od této aktivity slibuje nejen posílení ekologické stability území, ale mimo jiné i rozdělení souvislých lánů zemědělských kutlur a zmírnění větrné a vodní eroze půdy.

Dalším nezanedbatelným přínosem pro životní prostředí v okolí polností a zemědělsky využívaných ploch je i úprava vodního režimu, zlepšení životních podmínek rostlinných a živočišných společenstev a vytvoření biokoridoru k migraci zvěře.

Autor: Věra Růčková

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení