Novojičínský deník oslovil všech devět měst na Novojičínsku, aby zaslala údaje o investicích do kultury a sportu v končícím volebním období. Z podkladů měst, která odpověděla, je patrné, že více peněz spolkne kultura.

V Novém Jičíně investovali v tomto volebním období každoročně do kultury částku mezi 28 až 30 miliony korun. „Tato částka je včetně údržby a oprav,“ upozornil starosta Nového Jičína Ivan Týle. Jen o málo méně, kolem 25 milionů korun, vydalo město na sport. I v této částce jsou zahrnuty opravy a údržba.

V Kopřivnici dali na kulturu loni téměř osmnáct milionů korun, předloni asi o milion a půl méně a v prvním povolebním roce asi o čtyři méně než loni. „Převážná část nákladů na kulturu je každoročně vynaložena formou dotace na zajištění kultury provozovateli kulturního domu,“ uvedl kopřivnický starosta Josef Jalůvka a dodal, že dále jdou prostředky na klub NORA, na Regionální muzeum Kopřivnice či osvětové besedy v místních částech.

Kolem dvaceti milionů se pohybovaly roční výdaje na sport v Kopřivnici. Například loni šlo na sport více než 19 milionů korun, z nichž největší objem činil příspěvek Správě sportovišť Kopřivnice, předloni byl příspěvek města Kopřivnice na sport dokonce více než 22 milionů korun.

Ve Studénce vynakládají ročně z rozpočtu na kulturní činnost kolem čtyř milionů korun. „Další finanční prostředky jsou přidělovány v rámci grantů. Jedná se asi o čtyři sta tisíc korun společně na kulturu i sport,“ doplnil starosta Studénky Ladislav Honusek. V příspěvcích na sport jde z městského rozpočtu každoročně kolem tří milionů korun, další finanční prostředky město poskytuje na provoz sportovních zařízení v jeho majetku.

Zhruba tři a půl milionu korun dával na kulturní aktivity Bílovec. V této částce jsou i provozní náklady domu kultury a knihovny. „V tom ale nejsou obsaženy opravy a rekonstrukce kulturních památek a dalších objektů,“ sdělila Sylva Kováčiková, starostka Bílovce, s tím, že například v roce 2006 investovalo město do oprav Domu kultury Bílovec 750 tisíc korun.

V Příboře činil rozpočet na kulturu, bez mzdových a investičních nákladů, ročně mezi dvěma až třemi miliony korun, což je, podle starosty Příbora Milana Strakoše, méně než 2 procenta celkových výdajů. „Mimořádné kulturní akce, jako např. letošní Národní zahájení Dnů evropského dědictví, jsou výrazně podporovány partnery a sponzory a nejsou zahrnuty v uváděných průměrných nákladech,“ poznamenal Strakoš.

Sport podporuje město formou dotací a příspěvků. Většina přímých finančních prostředků, ve výši zhruba dvou milionů korun, jde na pokrytí provozu sportovních a rekreačních zařízení.

V Odrách dávají každoročně největší část příspěvku na kulturní činnost na provoz Dělnického domu Odry. Včetně grantu na Oderský den to činí zhruba 2,4 milionu korun. Další finanční příspěvky, pro osvětové besedy, na propagace, památky či knihovnu, činí téměř dva a půl milionu korun. „Na sportovní činnost město poskytuje granty a příspěvek TJ Odry, ve výši osm set padesát korun,“ informoval starosta Oder Pavel Matůšů a doplnil, že dalších 300 tisíc korun město vydává na provoz sportovišť.

Ve Fulneku investovali od počátku tohoto volebního období do kultury a památek 28,3 milionu korun, na tělovýchovu a sport, zejména na TJ Fulnek, Fotbal Fulnek, dalo město 6,3 milionu korun.