VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Libušín padne tři sta kubíků jedlové kulatiny

Rožnov pod Radhoštěm - Výšky několika desítek centimetrů dosahují svazky s projektovou dokumentací k obnově vyhořelé chaty Libušín, které leží na pracovním stole Milana Gesiericha ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

28.7.2015
SDÍLEJ:

Požárem zničenou národní kulturní památku Libušín na Pustevnách kryje provizorní zastřešení. Stavbu má chránit před povětrnostními vlivy. Pustevny, čtvrtek 3. července 2014.Foto: DENÍK/Michal Burda

Dokumenty poslouží jako podklady pro získání stavebního povolení na rekonstrukci zničené národní kulturní památky na Pustevnách.

Povolení pracovníci rožnovského muzea v současné době vyřizují.

„Není to jednoduché. V Libušíně musí být nové, složité technologie, které musí splňovat dnešní požadavky. Především zápasíme s požárním zabezpečením objektu," řekl technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Podle zpracované projektové dokumentace bude nejstarší část Libušína zabezpečovat plynové hasicí zařízení.

„Ostatní části pak ochrání takzvaný Springlerův vodní systém. Proto u chaty vznikne také nádrž na dvě stě kubíků vody. Aby se už neopakovalo to, co se stalo," odkázal na více než rok starý ničivý požár Libušína Milan Gesierich.

Dřevo musí být specifické

Stavební povolení by podle něj mohli mít pracovníci muzea v ruce do dvou měsíců. Následně bude potřeba vybrat formou veřejné obchodní soutěže dodavatelskou firmu.

„Toto výběrové řízení budeme dělat možná už na konci prázdnin, případně v září," plánuje Milan Gesierich.

Záměr Valašského muzea v přírodě je takový, aby se podařilo vybrat dodavatelskou firmu do příštího jara. Hrubá stavba obnoveného Libušína by pak mohla stát už do konce příštího roku.

Z projektové dokumentace vyplývá, že na obnovu chaty Libušín bude potřeba zajistit zhruba 300 kubíků kulatiny. Dřevo navíc musí být specifické.

„Mělo by to být jedlové dřevo z nadmořské výšky nad pět set metrů. A ze zimní těžby," upřesnil Milan Gesierich. Řemeslníci se při stavbě budou držet tradičních postupů. „Co bylo opracováno ručně, opracují opět ručně, co bylo hoblované, bude se hoblovat," ujistil Milan Gesierich.

Kvůli jasným parametrům, které musí kulatina splňovat i zamýšleným postupům, ale zřejmě nebude možné uvést ve skutečnost myšlenku, s níž před nedávnem přišli členové Spolku pro zachování valašských tradic ve Vsetíně. „Chtěli jsme, aby každá vesnice na Valašsku dodala na stavbu Libušína jeden trám. Byla by to v podstatě akce Valaši sobě," řekl Ladislav Jelínek ze vsetínského spolku.

Dřevo na stavbu dodají Státní lesy

S plánem seznámili i pracovníky Valašského muzea v přírodě. Milana Gesiericha myšlenka potěšila, je podle něj hezké, jak se někteří lidé k obnově Libušína staví. Záměr je ale technologicky nerealizovatelný. Hrozí totiž, že každý trám by byl jinak opracovaný, jiné délky, nastaly by problémy se skladováním a podobně.

Navíc dodávku dřeva na obnovu vyhořelého Libušína už dříve rožnovskému muzeu přislíbilo vedení Lesů České republiky.

„S dodáním dřeva počítáme. Valašskému muzeu poskytneme naši maximální součinnost. Jsme připraveni se v případě potřeby i odborně spolupodílet na konkretizaci potřebného druhu, objemu a kvality poptávaného dříví," uvedl už dříve generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Pomoc nabídl také státní podnik Vojenské lesy a statky ČR.

Samotná obnova chaty Libušín do podoby z roku 1925 má přijít na 73 milionů korun. Národní památku zničil na počátku března loňského roku rozsáhlý noční požár. Hasiči uzavřeli vyšetřování s tím, že příčinou byl špatně opravený komín.

Vyšetřování ze strany policie nicméně ještě neskončilo. „Stále ani nevíme, jaké bude plnění od pojišťovny. Od začátku je ale vysoce pravděpodobné, že pojišťovna nebude hradit všechno," uvedl v uplynulých dnech v rozhovoru pro Valašský deník ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Mimo plnění podle něj spadá například samozhášecí systém či rezervoár na vodu. Částka vyplacená pojišťovnou podle něj také nedosáhne hodnoty celé obnovy Libušína.

Autor: Michal Burda

28.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení