VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na opravu soch nejsou peníze

Štramberk – Ke Štramberku kromě Trúby a Štramberských uší, neodmyslitelně patří také jeskyně Šipka a Národní sad s přírodní galerií soch. Protože ale některé sochy byly v minulosti poškozeny a město na jejich renovaci nesehnalo peníze, zůstává vzácná přírodní památka dál poničená.

14.6.2010
SDÍLEJ:

Neznámý pachatel poškodil v Národním sadu Kotouč ve Štramberku tři pískovcové sochy.Foto: Archiv/Policie ČR

Od srpna roku 1922, kdy byl ve Štramberku slavnostně otevřený Národní sad, mají místní obyvatelé i návštěvníci tohoto malebného městečka možnost prohlédnout si takzvanou přírodní galerii soch. Zprvu chudá sbírka, jež při svém otevření čítala pouhé tři sochy se během let rozrostla a návštěvníci tak nyní mohou vidět soch dvanáct.

Několik z více než deseti kamenných postav, které přežily válku i změnu režimů, však v minulém roce nenávratně poškodili vandalové. Ničivý nájezd výtečníků nejvíce odnesly hlavy velikánů české literatury a hudby, jež byly v lepším případě posprejovány, v tom horším pak uraženy. Protože město Štramberk zatím stále nenašlo dostatek finančních prostředků na jejich restauraci, zůstává vzácná památka dál ve zuboženém stavu. Poškozených soch je přitom několik. K asi nejvíce poničeným patří bysty malíře a grafika Bohumíra Jaroňka, jež stojí před vchodem do jeskyně Šipky a také hlava hudebního skladatele Bedřicha Smetany, jež se nachází na samém vrcholu hory Kotouč.

„Poničení soch je docela velké,“ potvrdila Věra Michnová, starostka města Štramberk. „Tak například bysta Jaroňka má uraženou hlavu, Smetana je počmáraný a má uražený nos a hlavě Leoše Janáčka, vandalové také urazili část obličeje,“ nastínila osud soch Michnová a dodala: „U toho Smetany je to navíc již podruhé. Už na konci devadesátých let jsme jeho bystu nechávali spravit. Ale vandalové se na něm opět vyřádili.“

Vzápětí pak potvrdila nejen to, že Štramberk zatím na opravu peníze nemá, ale také vysvětlila, proč by renovace byla velmi náročnou. „Když jsme zjišťovali, kolik by stálo vytvoření nové repliky, protože sochy v Národním sadě jsou replikami, tak jsme došli k částce kolem dvaceti až sedmdesáti tisíc za jednu. Tolik peněz v tuto chvíli v rozpočtu opravdu nemáme,“ vysvětlila starostka. Originály soch, které byly do Národního sadu umísťovány od roku 1922, má město schované v depozitáři muzea Novojičínska. „Protože některé z byst vytvořili přední čeští umělci jako například Jan Šturza, originály soch jsme se rozhodli uchovat v depozitáři místního muzea,“ uvedla Michnová s tím, že některé sochy a bysty jsou opravdovými skvosty. „Tak například bysta Bedřicha Smetany, kterou máme tady ve Štramberku, sloužila Šturzovi jako studie, podle které pak vytvořil bystu do Litomyšle,“ řekla starostka.

Kromě toho, že se sochy stávají terčem vandalů, byl jeden z artefaktů přírodní galerie, konkrétně Valašský Betlém, již dokonce odcizen. Město nemá, jak této trestné činnosti zabránit. „Přestože jsme řešili poškození znesvěcení soch už vícekrát, naposledy pak minulý rok, zatím nemáme, jak vandalům v jejich počínání zabránit,“ potvrdila smutně Michnová a pokračovala: „Řešením by mohl být jedině nějaký důmyslný kamerový systém, protože kvůli biokoridorům, které jsou po celém Kotouči, se ten pozemek oplotit nedá.“ Město však v současné době peníze na techniku nemá. Podle starostky Michnové tak nezbývá, než apelovat na slušnost a všímavost místních i návštěvníků. „Opravdu nic jiného, než apelovat na slušnost nám nezbude,“ řekla na závěr Michnová.

Více informací k osudu soch na Novojičínsku najdete v úterním Regionu.

Autor: Jana Hromočuková

14.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení