VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na počest Laudona město pořídí novou bustu. Nezaplatí ani korunu

Bronzovou bustuvojevůdce zaplatíspolečnost, která má v Novém Jičíně průmyslovou zónu a chce koupit od radnice další pozemky.

4.6.2017
SDÍLEJ:

Busta generála laudona v Novém Jiíčně.Foto: Archiv/Deník

Letos v únoru uplynulo tři sta let od narození významného generála Laudona a u příležitosti tohoto výročí se rozhodlo město Nový Jičín vyrobit novou bustu s pamětní deskou. Umělecké dílo bude umístěno na dům číslo29 na Masarykově náměstí, kde v roce 1790 polní maršál zemřel, a nahradí stávající bustu z epoxidu.

„Výtvor z tvrzené pryskyřice totiž začíná působením povětrnostních vlivů praskat," sdělila Marie Machková, mluvčí radnice.

Nová bronzová busta bude stát 200 tisíc korun a veškeré náklady pokryje sponzorský dar. Poprvé se dílo představí veřejnosti u největší kulturní akce v roce, na zářijové městské slavnosti města. „Bude mít podobu stávajícího sochařského díla Saši Zahradníka, které bylo na Laudonův dům instalováno u příležitosti 200. výročí úmrtí vojevůdce v roce 1990.

Výměnu epoxidové busty za bronz si vyžádal čas. Jsem velmi ráda, že se nám podařilo na tuto výměnu získat finanční prostředky od sponzora, a to od společnosti CTP Property IV,s. r. o., Humpolec. Navíc máme od této společnosti na rok 2018 přislíben další peněžní dar. Opět ve výši 200 tisíc korun, a to na úpravu zeleně při plánované rekonstrukci takzvaného Laudonova náměstíčka, které sousedí s návštěvnickým centrem," uvedla místostarostka Nového Jičína Blanka Faluši.

Společnost CTP Property IV vlastní na okraji Nového Jičína průmyslovou zónu a v současné době má ve stejné lokalitě zájem o další více než čtyři hektary půdy ve vlastnictví města.

Radní prodej pozemků na své schůzi 17. května posvětili a doporučili zastupitelům záměr schválit. Zda dostane zelenou bude jasné příští týden ve čtvrtek, kdy je naplánované zasedání novojičínského zastupitelstva a tento bod se bude projednávat.

Zpět k Laudonovi, respektive k budoucnosti původní bustě z dílny umělce Saši Zahradníka. Využití najde ve stejném domě, kde nyní visí, a to přímo ve stálé expozici Generál Laudon v Návštěvnickém centru Nový Jičín.

„S Novým Jičínem je Laudon spjat díky tomu, že zde svedl svůj poslední boj v domě na náměstí, který nese jeho jméno. Znovuodhalením busty v rámci Slavnosti města dojde ke zvýšení kulturního vnímání této významné osobnosti a stává se prvkem, který generuje další možnosti pro rozvoj cestovního ruchu ve městě i celém regionu," doplnila vedoucí návštěvnického centra Radka Bobková.

Autor: Adam Knesl

4.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení