Po zhruba třech měsících nedávno zemřel na následky zranění čtyřiapadesátiletý muž z Nového Jičína. Ve čtvrtek 6. prosince 2007 v 5.52 hodin jej na přechodu pro chodce u areálu bývalé tabačky v Novém Jičíně srazilo auto. Osmadvacetiletý muž, jenž řídil osobní vozidlo Alfa Romeo, jel ve směru na Kunín. „Při najíždění na přechod pro chodce si počínal tak neopatrně, že přehlédl přecházejícího chodce a přední částí vozidla jej srazil. Chodec přepadl přes pravou polovinu kapoty na čelní sklo, které rozbil,“ uvedl tehdy k nehodě okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Sražený muž utrpěl vážné poranění hlavy.

Jako naprostá lidská bestie se zachoval třiadvacetiletý mladík, který 8. listopadu 2005 před čtvrtou hodinou odpolední téměř v centru Nového Jičína na přechodu pro chodce srazil sedmapadesátiletou chodkyni a po střetu ujel. „Řidič vozidla Nissan Sunny začal předjíždět zprava před přechodem pro chodce zastavující osobní motorové vozidlo značky Škoda Fabia. Při zařazování se před předjížděné vozidlo přední částí narazil do chodkyně cizí státní příslušnosti, která po přechodu pro chodce přecházela silnici,“ popsala tehdejší situaci policejní mluvčí Miroslava Šálková. Žena přeletěla přes vozidlo a i přes hrozivě vypadající střet utrpěla pouze lehkou újmu na zdraví - otřes mozku, podlitiny na těle a vykloubila si levý ramenní kloub.

Hrůzná dopravní nehoda se stala v dubnu 2004 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Chlapec s dívkou přecházeli po přechodu rušnou Rožnovskou ulici. Osmasedmdesátiletý muž z Ostravy, který jel v trabantu od Rožnova pod Radhoštěm, je podle policie přehlédl. Dívka skončila na kapotě a chlapce řidič vláčel třicet metrů pod automobilem. Hoch utrpěl rozsáhlá zranění, ale přežil.

Policisté tvrdí, že za některými kolizemi chodců s vozidly na přechodech dochází kvůli tomu, že mnozí chodci si mylně myslí, že po změně zákona mají absolutní přednost, což je nesmysl. I proto provádějí stále častěji kontroly na přechodech a dnes už pokutují i chodce. Asi nejlepší prevencí před možným úrazem na přechodu je výchova. Například novojičínská městská policie pořádá pravidelně výuku dětí na dopravním hřišti a mezi ní patří i přecházení přes silnici. Velmi hodně se věnují bezpečnosti dětí v silničním provozu republikoví policisté v Bílovci. Gabriela Holčáková a Zdeněk Churáň například každoročně objíždějí školky i školy v bíloveckém obvodu a učí je, jak se chovat na silnici. „Jedná se o speciální výukový program pro předškoláky a děti z mateřských škol a žáky prvních tříd základních škol,“ osvětlila Holčáková a dodala, že jednou z pomůcek je i cvičný přechod pro chodce, který se dá použít ve třídě nebo tělocvičně. „Je tím zajištěná bezpečnost při výuce,“ poznamenala, že dětem ve školce například připínali na levou ruku reflexní pásku. „Všechny děti ještě neumí rozlišit levou a pravou, a takto si dítko zautomatizuje, že se má nejprve podívat doleva, než začne přecházet. Díky reflexnímu materiálu je i lépe viditelné,“ doplnila policistka.

S výukovými programy pro dospělé by asi policisté moc nepochodili a stěží lze zejména starším lidem vnucovat nějaká nová pravidla. Experti ale říkají, že více než pomůcky zmůže takzvaný oční kontakt chodce s řidičem, kdy obě strany lépe odhadnou reakci druhé strany.