VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici se úředně 'stěhuje' stále více lidí

Novojičínsko - Přibližně čtyři tisíce lidí „bydlí“ na adrese radnic novojičínských měst, přitom se zdaleka nejedná pouze o bezdomovce. Některé městské kasy tak například přicházejí o nemalé peníze.

31.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Karban

Jeden tisíc sto čtyřicet pět. Přesně tolik lidí má v současné době nahlášenou adresu Masarykovo náměstí 1, Nový Jičín, tedy adresu zdejší radnice. Pracovníci úřadů napříč celým okresem, kteří mají evidenci obyvatel na starosti, se shodují. „Je to vzrůstající údaj,“ říkají.

Není to tak dávno, co byl tento údaj pro města téměř zanedbatelný, ovšem v posledních letech letí křivka rapidně vzhůru. „Od doby, kdy je v platnosti zákon, na základě kterého se mohou lidé na úřední adrese přihlásit, je ten trend vzrůstající,“ přiznává Naděžda Besedová z frenštátské radnice a její slova potvrzuje i Iveta Alčerová ze správního oddělení v Bílovci: „Poslední tři roky je to plus minus stejné. Ale je to obrovský nárůst od doby před pěti šesti lety. A teď mám na stole dalších patnáct řízení.“ Pokud v Bílovci projdou všechny žádosti, bude zde chodit pošta na radnici třem stovkám místních občanů.

Je naivní si myslet, že skutečně všichni lidé ze čtyř tisíc osob „bydlících“ na městských úřadech na Novojičínsku nemají domov. Mnohdy jsou jejich pohnutky účelové. Někteří volí tuto cestu jako obranu před exekucí, jiní si zase chtějí přijít na sociální dávky, a tak se například potomci naoko odstěhují od svých rodičů. Úředníci jsou si toho vědomi a tuto možnost přiznávají. „Nějaká adresa se přidělit musí. Oni nemohou existovat bez trvalého pobytu a jen tak je přihlásit k někomu na barák nemůžeme, tudíž používáme adresu úřadu. Tu mají do doby, než se jim něco naskytne,“ upřesnila Zuzana Berlinská z fulnecké matriky, kde momentálně evidují 151 radničních obyvatel s tím, že člověk sám od sebe se na úřad nepřihlásí. „To má vždycky z moci úřední,“ dodává.

Například nový majitel nemovitosti si již dále nepřeje, aby zde měl nájemník trvalé bydliště, a tak zažádá o zrušení trvalého bydliště.

Přístup radnic ve zjišťování, jestli konkrétní osoby na místech skutečně bydlí či nebydlí, se různí. Někde si zvou jejich sousedy, jinde stačí čestné prohlášení. Také například v otázce platby za odpady je přístup rozdílný. K velké změně dojde od příštího roku v Novém Jičíně.

„Nově budou muset občané s korespondenční adresou Městského úřadu Nový Jičín dokládat, že jsou nejméně tři po sobě jdoucí měsíce v kalendářním roce příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi. Pokud tak neučiní, úleva jim nebude přiznána a budou muset poplatek uhradit,“ sdělila pro Deník Sandra Trávníčková z finančního odboru.

Takových osob je z celkového počtu úředně evidovaných na radnici přibližně desetina, a ti budou osvobozeni od ročního poplatku 465 korun. Ve Fulneku však poplatek hradit nemusí, neboť zde, slovy úřednice, „nemají odpadky na hlavu, mají to na popelnici“. Diametrálně odlišná je situace v Příboře. „Musí platit všichni, tyto osoby nejsou osvobozeny,“ potvrdila Petra Kuchařová z evidence obyvatel.

Stejně je tomu například i v Kopřivnici, kde chodí dopisy na radnici více jak tisícovce adresátů.

Autor: Adam Knesl

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení