VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na venkov putuje téměř sto čtyřicet milionů korun

Novojičínsko /SEZNAM PROJEKTŮ UVNITŘ/ - Největší dotaci v rámci celého Moravskoslezského kraje dostal Štramberk na regeneraci sídliště Bařiny. Ovšem, tučné částky putují i do dalších třinácti obcí v okrese.

22.1.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Adam Knesl

Výstavba a modernizace základních i mateřských škol, rekonstrukce sokolovny, revitalizace center obcí, regenerace sídliště, nové hřiště či oprava kostela. Tak přesně na tyto akce poputuje dotace 137 milionů korun z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko (ROP), která je určena na zkvalitnění života na venkově.

„Vůbec největší jednorázový příspěvek ne výši 43,3 milionu získá tři a půl tisícové město Štramberk na kompletní revitalizaci sídliště Bařiny,“ uvedl tiskový mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek. Tato částka pokryje téměř třiadevadesát procent nákladů, na zbylou částku si radnice, podle vyjádření místostarosty Pavla Podolského, zřejmě vezme úvěr. Během následujících let se Bařiny změní k nepoznání. „Jedná se o celkovou regeneraci tohoto sídliště. To znamená rekonstrukci místních komunikací, vybudování nových 227 parkovacích míst, úpravu chodníků, včetně jejich přizpůsobení pro občany s omezenou pohyblivostí, dojde na úpravu zeleně i veřejného osvětlení, má zde také vyrůst pět nových hřišť,“ upřesnil místostarosta Štramberku a jedním dechem dodal: „Tato regenerace je komplexní, bude se zřejmě dělat v několika etapách. Já doufám a tajně tomu věřím, že položíme základní kámen někdy v září. Není to jednoduchý projekt a práce potrvají minimálně dva roky.“

Téměř třináct milionů poputuje do obce Vražné, díky kterým bude mít vesnice po sedmnácti letech opět svou vlastní školku. Spokojenost s „přiklepnutím“ peněz neskrýval zdejší starosta Vladimír Nippert: „Zpráva je to dobrá, byl jsem rád, když jsem to zjistil. Potěšilo mě to,“ sdělil Deníku. Děti z Vražného v současné době navštěvují mateřskou školu v Mankovicích, kde je musejí rodiče každodenně vozit. „Rodí se tady poměrně hodně dětí a je s tím problém, tak jsme rádi,“ podotkl Nippert. Ve Vražném vybudují nadstavbu na budově TJ Sokol, kde vznikne jedno oddělení školky, přibližně pro třicet místních dětí. „Tento objekt je vhodný, protože je dopoledne stejně nevyužitý,“ řekl starosta s tím, že k výstavbě je vše přichystano, včetně stavebního povolení. Pokud vše půjde podle plánu, mateřská škola bude dokončená již v červenci. „Slavnosti obce, které děláme v tomto areálu, by už neměly rušit žádné práce,“ podotkl starosta Nippert.

Hned dvě dotace, v celkové výši patnácti milionů korun, se podařilo z ROPu získat Velkým Albrechticím. Devět z nich poputuje na rekonstrukci a modernizaci místní základní školy. „Je třeba odstranit nevyhovující stav budovy, potřebuje získat nové prostory. Snažili jsme se tuto dotaci získat čtyřikrát,“ přiznal Josef Magera, starosta Velkých Albrechtic a doplnil: „Chceme začít v červnu tohoto roku, aby se nejvíce práce udělalo přes prázdniny.“ Občané Velkých Albrechtic se také dočkají zvelebení centra obce za dalších více než šest milionů.

Projekty doporučené k financování pro oblast podpory venkova na Novojičínsku z ROP Moravskoslezsko
Žadatel Název projektu Maximální výše dotace (v Kč)
Obec Lichnov Modernizace mateřské školy Lichnov 8 643 422
Obec Slatina Rekonstrukce víceúčelového společenského zařízení 3 403 625
Obec Albrechtičky Centrum volného času Albrechtičky 9 018 053
Obec Spálov Rekonstrukce sokolovny 21 753 244
Obec Velké Albrechtice Rekonstrukce a modernizace základní školy 9 023 956
Obec Velké Albrechtice Revitalizace centra obce 5 980 363
Obec Bravantice Revitalizace a estetické zlepšení veřejného prostranství v obci 1 384 298
Obec Kunín Modernizace výuky v základní ZŠ v Kuníně 3 801 292
Obec Štramberk Regenerace sídliště Bařiny 43 326 763
Obec Rybí Víceúčelové minihřiště v obci 2 683 397
Obec Vražné Rekonstrukce a přístavba objektu TJ Sokol s cílem vybudování MŠ 12 660 253
Římskokatolická farnost Suchdol nad Odrou Revitalizace kostela Nejsvětější Trojice 4 929 391
V případě využití maximální dotace pokryjí všechny uvedené částky 92,50 % z celkových způsobilých výdajů bez příjmů

Autor: Adam Knesl

22.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení